Perfect Day

Naše články v kategórii Pokec s... už asi všetci dôverne poznáte. Ak náhodou nie, určite sa mkrnite aj na tie staršie.

Ale moment, moment, nie tak zhurta, najskôr si poďme pozrieť dnešný pokec a to konkrétne s talentovaným fotografom Brunom, ktorý zastúpil v odpovediach aj Ninu, druhú šikovnú polovičku Severskej svadby. Nebudeme vás zbytočne zdržovať siahodlhými rečami, poďme hneď na vec. 

Kto stojí za názvom Severská svadba?

Jedným z hlavných dôvodov prečo vznikol projekt Severská svadba bolo odhodlanie venovať svadobnej fotografii samostatný priestor. Našiel som cestu, ktorou by som sa chcel v tomto odvetví uberať a tomu som chcel prispôsobiť celý background.  Dôležitým faktom bolo aj to, že Nina (moja priateľka) sa tiež venuje fotografii a zdieľame rovnaký pohľad na štýl svadobných fotografií a všetkého, čo so svadbou súvisí. Na niektoré svadby, kde si snúbenci vyslovene želajú, aby sme prišli obaja  ideme obaja. V prípade, že si svadba vyžaduje náročnejšiu logistiku, tiež fotografujeme obaja. Svadby komornejšieho charakteru fotografujeme každý sám. Severská svadba od začiatku nemala byť „one man show“, preto celý projet je postavený na dvoch ľuďoch. Mne a Nine.

Aké boli začiatky tvojej kariéry?

Fotografia je moje hobby už veľmi dlho a pár rokov sa tomu venujem aj profesionálne. To ako prebiehali začiatky kariéry je ťažké posúdiť, pretože ten prechod zo záľuby na živnosť bol veľmi plynulý. Samozrejme, že tak ako u každého sa ani mne nehrnuli termíny samé od seba. Bolo treba vyčleniť čas na vlastné promo a prepracovať workflow, aby potešenie z práce naďalej zostávalo. Niekde v tejto fáze som sa spoznal s Ninou a vzájomnou pozitívnou a negatívnou kritikou sa posúvame ďalej. Začali sme vypracovávať náš vlastný štýl, ktorý vnáša kus radosti do tvorby.

Ako by si opísal váš štýl ?

Na začiatku projektu som plánoval, aby názov evokoval štýl, ktorý je nám obom blízky.  Obaja máme veľmi radi prírodu. Nie len severské hory a lesy ale aj vodu, pláne, more. Mňa to viac ťahá k drsnému prírodnému výtvarnému prejavu a Ninu k jemnej, ženskej múze. Máme radi prirodzené svetlo a tiene, čo vďaka nemu vznikajú. To všetko sa snažíme pri fotografovaní skĺbiť. Nechcem hovoriť o tom, že zachytávame len prirodzené pózy mladomanželov, pretože by to nebola pravda. Tie síce zbožňujeme, ale keď sa počas fotografovania ponúkne možnosť, že nastavením mladého páru sa záber zlepší tak  im k tomu pomôžeme.

Čo by si poradil párom, ako si správne vybrať svadobného fotografa ?

Hlavne, aby im sededela jeho tvorba a prípadne ako na nich zapôsobí pri komunikácii.

Obľúbene miesto na fotenie?

Odpoveď na túto otázku budem musieť asi zovšeobecniť, pretože od začiatku sa snažíme snúbencom ponúknuť originálne miesto. Fotografovalo sa už pri horských plesách, turistických chodníkoch, vyschnutých korytách potokov, v roklinách a iných nezvyčajných miestach. Obľúbeným miestom je pre nás hlavne príroda, ale máme radi aj industriálne priestory či rustikálne miesta.

Ponúkaš párom aj inak spracovane fotografie ako len na USB či CD?

Základný formát odovzdaných fotografií je USB a CD vo forme prezentácie a tiež samostatnej internetovej galérie. Pri voľbe tlačených fotografií je možné doplniť aj tento formát. Na vyžiadanie vieme pripraviť celý svadobný album čomu predchádzajú konzultácie o forme a obsahu.

Kto alebo čo ta naviac inšpiruje pri práci.

Kedysi to boli svetoznámi svadobní fotografi z Kalifornie alebo južných štátov Európy. Tam je, ale čerpať inšpiráciu veľmi náročné, pretože čo si budeme hovoriť, žijeme v podnebnom pásme v akom žijeme a polovicu sobôt v roku slnko nesvieti alebo prší :) V súčasnosti sa inšpirácia berie viac od fotografov portrétov, prírody či dokumentárnych fotografov. Snažiť sa čo najviac vyťažiť z podmienok, ktoré sú a vedieť nájsť pohľad ktorý je výnimočný.

Ako vyzerá ideálne fotenie?

Keď všetko prebieha podľa plánu … čo sa ešte nikdy nestalo:) Ale teraz vážne. Ideálne fotenie je hlavne keď sú dobre naladení mladomanželia. Môže pršať, snežiť, byť tma či pravé poludnie na ničom tak veľmi nezáleží ako na aktuálnej pohode nevesty a ženícha. Niekedy sa môže stať, že čím viac sa snažia dostať do pohody tým viac sa znervózňujú a tak moja rada znie: Hoďte všetko za hlavu a užívajte si chvíľu pre seba v tom svadobnom kolotoči.

Vieš za svadbou aj vycestovať?

Viem-e.

Ideálna predstava dokonalého dňa...?

To je otázka skoro ako na nevestu :) Dokonalý deň pre fotografa? Vynechám veci ako svetlo a pekné miesto. Dokonalý deň je, keď bezpečne prídeme na miesto urobíme si prácu ako najlepšie vieme a bezpečne sa vrátime domov. To, že bol dokonalý potvrdia nakoniec až mladomanželia, keď po pár dňoch uvidia fotografie a napíšu nám, že sú z nich nadšení.

Ďakujeme Brunovi, že si našiel čas odpovedať na naše zvedavé otázky a pozdravujeme aj Ninu :) 

Tak čo, zaujali vás odpovede, filozofia a fotky Severskej svadby natoľko, že by ste sa nimi chceli nechať odfotiť? Ak áno neváhajte, pozrite si aj ich profil, v ktorom môžete vidieť ďalšie ukážky ich práce ako aj kontakty a linky na sociálne siete. 

Na dnes je to od nás všetko, vidíme sa v piatok s naším prvým vlastným "urob si sám" tutoriálom, ktorý sme pre vás pripravili. Určite sa zastavte:) Krásny deň!

Zdroje: Severská svadba

Starší článok Novší článok

 

Odporúčame