Perfect Day

Ahojte, milé nevesty! Konečne je tu vytúžený piatok! :) Aj vy sa tak tešíte na víkend ako my? Určite áno! :) Aj keď sa nám blíži koniec roka a koniec svadobnej sezóny, neznamená to, že svadby s termínom v roku 2018 by mali byť ignorované - práve naopak, teraz je ten najlepší čas začať organizovať budúcoročnú svadbu, aby ste všetko s prehľadom stihli. :) Dnes si preto trošku nevšedne povieme, na čo netreba zabúdať, pokiaľ chcete mať svadbu v rímskokatolíckom kostole. Ešte menšie varovanie na začiatok - každý kňaz a každá farnosť sú v niečom iné, postup prípravy na svadbu nemusí byť všade rovnaký, a preto aj tento článok berte ako široké zovšeobecnenie toho, ako to asi vyzerá. :)

Aby sme si to stručne uviedli, manželstvo je jednou zo 7 sviatostí, ktoré môže kresťan katolík v živote dosiahnuť a vysluhuje sa pred pred Bohom, čiže v kostole. Svadba v rímskokatolíckom kostole je rovná civilnému sobášu, pričom civilný sobáš je zároveň jej súčasťou. A teraz zopár otázok, na ktoré možno hľadáte odpoveď.

Kto môže mať svadbu v rímskokatolískom kostole?

Manželstvo v rímskokatolíckom kostole môžu uzavrieť dvaja ľudia opačného pohlavia, pričom aspoň jeden musí byť pokrstený a mať absolvované prvé sväté prijímanie. Existuje niekoľko rôznych kombinácií párov, takže si to trochu zhrnieme:

  • veriaci - veriaci = prípad, kedy ženích aj nevesta sú veriaci a majú absolvované sviatosti ako krst, prvé sväté prijímanie a birmovku - ideálny prípad, lebo už netreba vybavovať ďalšie povolenia. Nie je potrebné mať všetky sviatosti. Pokiaľ by však jeden z páru mal len krst, je potrebné vybavovať povolenie - ešte sa k tomu vrátime.
  • veriaci - neveriaci/príslušník iného náboženstva = ide o prípad disparitas cultus, čiže rozdielnosť vierovyznaní, a je potrebné pred uzavretím manželstva vybavovať dišpenz - povolenie na sobáš - na arcibiskupskom úrade.
  • neveriaci - neveriaci = takýto pár, bohužiaľ, nemôže mať svadbu v rímskokatolíckom kostole.

Svadbu v rímskokatolíckom kostole je možné mať len raz, v istých prípadoch je však možná výnimka - napríklad smrť pôvodného partnera, neplatnosť prvého manželstva, atď.

A čo svedkovia? Musia mať sviatosti?

Nie, svedkovia nemusia mať sviatosti, ich úloha je čisto formálna - dosvedčiť, že sobáš prebehol v poriadku.

Čo treba vybaviť pred prvou návštevou fary/farského úradu?

Keď si vyberiete kostol, v ktorom by ste chceli mať sobáš, ešte pred prvým stretnutím s kňazom si choďte po výpis z krstnej matriky na farský úrad, kde ste boli krstení (samozrejme, ak nemáte krst, prineste si aspoň rodný list) - ten obsahuje informácie o vás a sviatostiach, ktoré ste absolvovali. Na základe krstného listu totiž kňaz musí vypísať cirkevnú zápisnicu.

Čo všetko sa rieši na farskom úrade?

Na farskom úrade si s vami farár prejde niekoľko vecí - dátum svadby, celkový postup príprav, predmanželskú prípravu, ale aj vypísanie samotnej cirkevnej zápisnice. Na takýchto stretnutiach kňaz zisťuje, či nie sú nejaké prekážky, ktoré by bránili v sobáši - napríklad, že jeden z partnerov má len krst, alebo jeden z partnerov je povedzme budhista - vtedy musí kňaz žiadať o povolenie k sobášu na príslušných úradoch. Síce sme si povedali, že cirkevný sobáš je rovný civilnému, ale zároveň bude treba na miestnej matrike/obecnom či mestskom úrade vypísať aj občiansku zápisnicu, aby bolo všetko na poriadku.

Ako skoro je potrebné si zarezervovať dátum v kostole?

Ako sa hovorí - čím skôr, tým lepšie - čo v preklade znamená, že 4-5 mesiacov dopredu je ideál. Keďže snúbenci musia prejsť ešte manželskou prípravou, je lepšie mať aj časovú rezervu.

Ako prebieha príprava a ako dlho trvá?

V poslednej dobe sa prechádza na nový model predmanželskej prípravy, ktorá pozstáva z 9 prednášok - 3 vedie kňaz a 6 vedú kresťanskí manželia. Týchto 9 prednášok sa dá rozdeliť na 9 samostatných stretnutí, alebo aj na víkendovky, podľa toho, v ktorom meste sa zahlásite. Prihlasovanie prebieha na stránke http://domanzelstva.sk a je úplne na vás, či pôjdete na kurz do Bratislavy, alebo do Vranova nad Topľou. Podstatné je mať absolvovaných 9 prednášok, za ktoré získate cerifikát, čo sa taktiež zapisuje do cirkevnej zápisnice. 

Môžem mať na obrade vlastnú hudbu?

Opäť raz, závisí to od samotného kňaza, či také niečo povolí. Vo všeobecnosti to je povolené, samozrejme, záleží aj na výbere samotných pesničiek - s metalovými pesničkami asi veľmi u kňaza neuspejete. :D Romantické piesne by však nemali byť problém.

Kedy sa nacvičuje samotný obrad?

Je to individuálne - môže to byť týždeň dopredu, alebo deň pred svadbou. Závisí to, samozrejme, na vzájomnej dohode s kňazom, ktorý bude vysluhovať túto sviatosť.

Koľko trvá sobáš v rímskokatolíckom kostole?

Závsí to od toho, či je sobáš spojený aj s omšou, alebo nie - ak nie, trvá okolo 30-45 minút, pokiaľ je spojený s omšou, tak okolo hodinky.

Je potrebné kňaza pozvať na svadobnú hostinu?

Nie. :) Je to v podstate na dohode, alebo na tom, ako veľmi dobre sa s kňazom poznáte. Nikto vás naozaj nebude nútiť pozývať kňaza na hostinu - a ak aj áno, je to predsa len vaša svadba, no nie? :)

Zabudli sme ešte na niečo? Ak áno, napíšte nám komentár či správu a my sa pokúsime dodať vám odpoveď čím skôr. :) Opäť však upozorňujeme, že všade to funguje trochu inak a treba rátať s istými odchýlkami. Zatiaľ si však vystačíme aj s týmito odpoveďami, za ktoré ďakujeme otcovi Stanislavovi. V ďalších častiach si posvietime aj na evanjelický, grékokatolícky, či civilný sobáš, takže určite si nájdete to svoje. :) 

Prajeme vám krásny víkend!

Váš team Perfect Day

Zdroje: 0 / 3 / 1-2

Starší článok Novší článok

 

Odporúčame