Perfect Day

Ako už samotný názov na prvý pohľad napovedá, dnes sa budeme baviť na veľmi zaujímavú, ale zároveň i náročnú tému, akou práve svadobný rozpočet rozhodne je.

Tým z vás, ktoré ste sa narodili pod šťastnou hviezdou a máte na svadbu neobmedzený budget, samozrejme, všetci gratulujeme a tíško závidíme. Poďme však do bežnej reality, kde väčšina budúcich neviest musí zápasiť s obmedzeným rozpočtom a náročnými predstavami - svojimi, ženícha, a prirodzene aj okolia (žiaľ :D). Ale ako sa hovorí, nič nie je nemožné :) Alebo moje obľúbené: Za málo peňazí musí byť veľa muziky. Aj s malým budgetom sa dá toho veľa dosiahnuť, len sa musíte vedieť správne rozhodnúť, na čom a ako ušetríte. Pre každého to môže byť, pochopiteľne, niečo iné, ale niekoľko užitočných tipov by sa našlo...

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_09751. Babka k babce, budú kapce... 

Keď ide o svadbu, skoro každá nevesta má tendenciu trochu preháňať a kupovať na eshopoch kopu drobností (typu podbradník alebo ozdobné poháre pre novomanželov, svadobná ŠPZ-ka, atď...), ktoré nakoniec ani nevyužije, alebo ich po svadbe hneď vyhodí. Ak však máte obmedzený rozpočet, ani sa nad tým nezamýšlajte a tieto malé zbytočnosti rovno škrtnite. Ono sa to nezdá, ale nazbiera sa na tom pekná sumička, ktorú viete iste použiť rozumnejšie na inom mieste.

2. Výzdoba

Výzdoba ako taká dokáže pohltiť značnú časť rozpočtu, preto je nutné na tomto mieste dosť šetriť. Možno budete musieť oželieť luxusné pozlátené svietniky alebo trendy chiaviari stoličky, no stále sa vám môže podariť vykúzliť krásnu výzdobu. Stačí sa trochu poobzerať po Pintereste alebo našich DIY článkoch a garantujeme vám, že tam nájdete kopu originálnych nápadov na handmade svadobnú výzdobu, ktorú si bez problémov dokážete vyrobiť aj bez predošlých skúseností :) Je to síce časovo náročnejšie, no pokiaľ máte ochotných kamarátov a rodinu, ktorá vám ponúkne pomocnú ruku, dokážete na tom čo-to ušetriť.

3. Made in China Okay, človek to síce nerád priznáva, ale veľa vecí na svadbu, ako napríklad stuhy, lampióny, papierové funky slamky a mnoho iného, je možné objednať niekoľko mesiacov vopred cez eBay alebo Aliexpress, prípadne Taobao z Číny, a to za stotinu ceny, za akú by ste ich kúpili na Slovensku, pričom zdroj môže byť ten istý :D Aj keď kupujete mačku vo vreci, riskovať sa v tomto prípade oplatí...

4. Kvety

Pokiaľ chcete ušetriť na kvetoch, zamerajte sa výhradne na tie druhy, ktoré kvitnú práve v sezóne vašej svadby, a sú tým pádom rádovo lacnejšie. Druhý skvelý tip je použiť vázičky s úzkym hrdlom a naaranžovať do nich výraznejšie kvety po jednom kuse, ktoré tak nielenže vyniknú, ale nebudete ich musieť nakúpiť veľa. Tretím, a zároveň veľmi trendy tipom sú aj tzv. živé štóly a girlandy, ktoré tvorí hlavne svieža zeleň a bylinky. Tieto nájdete všade vo voľnej prírode alebo v záhrade, pričom cenovo drahšie kvety sa vyskytujú len kde-tu. Návod na výrobu takejto dekorácie je úplne jednoduchý a nájdete ho tu.

5. Majster dizajnu

Ďalším miestom, kde sa dá niečo ušetriť, sú svadobné tlačoviny. Pri nich totiž platíte nielen za samotnú tlač, ale predovšetkým za ich dizajn. Nehovorím, že každý z nás je majstrom v dizajne a dokáže si vytvoriť oznámenie sám... ale napríklad Peter Love Jones  ponúka návrh oznámenia na stiahnutie zadarmo a vy si už iba doplníte svoje mená (fotka vpravo dole). Možno nie je najprepracovanejšie na svete, ale ako sa hovorí, v jednoduchosti je krása, no nie? :)

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_0971

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_0976

6. Svadobná torta

Čo je IN, neuveriteľne chutné a nepoloží to váš svadobný rozpočet? Zabudnite na ťažkú (hoci krásnu) fondánovú tortu a dajte priestor "nahej" torte "bez šiat" s lahodným krémom a čerstvým sezónnym ovocím. Prelustrujte aj náš výber cukrárok v sekcii Mňam, ktoré vám s láskou pripravia tú vašu.

7. Výslužky pre hostí

Táák, a sme pri hosťoch. Pri malom rozpočte musíte, bohužiaľ, šetriť aj pri nich. Pokiaľ by však niektorí členovia rodiny úplne nerozdýchali, ak by ste im nedali koláčikovú výslužku, zamerajte sa iba na priateľov a obdarujte ich len malým darčekom. Môže to byť úplná maličkosť ako domáci lekvár alebo med, voňavé vrecúško s levanduľou, medovníček, handmade mydielka, sukulenty a iné. Niekoľko vynikajúcich nápadov nájdete aj v našom staršom článku tu.

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_0969

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_0972

8. Limonády sú IN

Jedným z najväčších výdavkov na svadbu je rozhodne nealko. Ak si môžete u svojho cateringového dodávateľa vybrať, resp. doniesť si vlastné nealkoholické nápoje, tak určite siahnite po domácich zarábaných limonádach. Sú svieže, chutia skvelo AAA sú lacné :) Ak sa vám však sirupy nechce vlastnoručne vyrábať, odporúčame chlapcov z Herbert Sirupy.

9. Alkohol

Ak máte možnosť doniesť si aj svoj vlastný alkohol, určite si nenechávajte jeho kúpu na posledný týždeň pred svadbou, ale číhajte na výhodné akcie vo veľkých nemenovaných hypermarketoch a supermarketoch. Blíži sa Veľká noc, tak šup-šup popozerať letáky a kupovať do zásoby. Len ho potom dobre schovajte, aby ste ho náhodou nevypili skôr, než nadíde svadobný deň :).

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_0973

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_0977

10. Vlasy a make-up

Veľmi bolestivým miestom, kde každá nerada šetríme, sme my samy :D Ešte horšie sa počúvajú rady od okolia, že na svadbu sa predsa môžete upraviť aj sama. Núúž, ak teda máte prirodzený talent, hra s očnými tieňmi vám ide ako po masle a navyše si plánujete nechať vlasy jemne rozpustené, tak do toho určite choďte. Ušetríte tým nejakú tú stovečku.

11. Svadobné šaty

Tak, teraz sme došli k bodu, pri ktorom je veľmi ťažké niečo ušetriť :D Asi najlepšie je začať sa najprv obzerať po internete, či niekto nepredáva svoje svadobné šaty. Neobíďte však ani stránky svadobných salónov - niekoľkokrát do roka robia akcie, počas ktorých môžete výhodne odkúpiť svadobné šaty za cenu požičovného :)

12. Svadobné auto

Nebude to ani oldtimer, limuzína či športiak, ale vaše vlastné, prípadne kamarátovo. Na druhej strane však určite ušetríte nejakú tú stovku na požičovnom svadobného auta.

MELODY + ASHKANsvadba, svadobna inspiracia, slovensko,_0978Taaak, pomohla vám dnes niektorá z rád? Máte aj vy ďalšie tipy a triky ako na malý rozpočet? Dajte nám o nich vedieť v komentári pod článkom.

Pre dnešok sa lúčime a prajeme krásnu stredu.

Do skorého videnia!

*Credits* 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

Starší článok Novší článok

 

Odporúčame