Perfect Day

Máme tu opäť stredu a s ňou aj ďalší článok z rubriky denník nevesty :) Tentoraz nadviažeme na tému svadobného rozpočtu, ktorou sme sa zaoberali pred dvoma týždňami (článok nájdete tu), avšak dnes zaostríme pozornosť na jeho zákernejšiu časť, a tou sú skryté svadobné náklady.

Na niektoré veci jednoducho človek pri vytváraní budgetu vôbec, ale vôôôbec nemyslí, alebo o nich dokonca ani nevie a odrazu mu začnú čísla skákať nahor ako zmyslov zbavené a vám sa z toho môže poriadne zakrútiť hlava. Najhoršie je to tesne pred svadbou, keď už máte všetko perfektne naplánované (aspoň si to teda myslíte), ale ZRAZU zistíte, že s tým či hentamtým ste absolútne nerátali a nemáte už na to vo svojom rozpočte miesto. Preto sa treba na nečakané výdavky dobre pripraviť a nič nenechať na náhodu.

Poďme sa teda spolu pozrieť, na čo si treba dať pozor.

1. Správne poplatky

Túžite po netradičnom mieste na vašu svadbu? Ako sa hovorí, nič na svete nie je len tak zadarmo a to platí aj o sobáši mimo úradu či kostola. Bohémska svadba v lese, uletený obrad v balóne, alebo romantická svadba na zámku vás však výjdu o niečo drahšie, než ste možno počítali. Koľko presne, to sa dozviete v tomto zozname poplatkov.

2. Poštovné

Oznámiť to vo veľkom štýle sa patrí, ale nezabudnite si potom vo svadobnom rozpočte vyhradiť miesto aj na výdavky spojené s rozposielaním oznámení.svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_0995

3. Skúška účesu a make-upu

Každá nevesta chce byť v svadobný deň dokonalá a účes a make-up patria, samozrejme, k tomu. Pýtajte sa však vášho kaderníka a vizážistu už rovno na začiatku, či je do ceny započítaná aj ich skúška. Inak môžete byť nemilo prekvapené, pretože je to obvykle 50-75% sumy.

4.  Kozmetické ošetrenia

Okrem svadobného účesu a make-upu by ste mali do 'beauty' balíčka započítať aj kozmetické úkony pred svadbou, ako sú pedikúra, manikúra, solárium alebo opaľovanie nástrekom, čistenie pleti či masáže.

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1011

5. Úpravy na šatách

Šaty "stříbrem vyšívané" sú na dokonalej postave ako mala Popelka bez jedinej chybičky, ale na každej inej už také dokonalé nemusia byť a treba ich menej či viac upraviť. To, samozrejme, tiež niečo stojí a sumu za tieto úpravy by ste mali pripočítať do budgetu na svadobné šaty.

6. Ochutnávky

Určite je dobré ochutnať svadobnú tortu, koláčiky a menu ešte pred svadbou a urobiť si tak predstavu o chutiach, ktoré ponúknete vašim hosťom. Za tento špás si niektorí dodávatelia účtujú extra poplatok, ktorý je potom niekedy odčítaný z výslednej ceny, no nie vždy je tomu tak.

7.  Darčeky pre rodičov

V posledných rokoch sa už aj u nás udomácnil veľmi pekný zvyk, že sa svadobným mamám a otcom dávajú menšie darčeky ako poďakovanie za ich lásku a výchovu. Vyhraďte si však na to miesto v rozpočte, aby vás náhodou ten Swarovski náramok alebo kubánska cigara finančne nezaskočila.

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_0996

8.  Prenájom obrusov a inventáru

Prenájom inventáru a obrusov často nebýva započítaný do ceny jedla a catering si za to účtuje príplatok navyše. Spýtajte sa na to už pri dohadovaní ceny.

9.  Ozvučenie a osvetlenie

Svadobná zábava sa rozhodne neobíde bez patričného ozvučenia a nasvietenia sály. Treba však myslieť na to, kto sa o to všetko postará. Najčastejšie to býva DJ, ale stretnete sa aj s tým, že sa to musí platiť ako extra položka v cene prenájmu.

10. Transportné náklady dodávateľov

Všetky tie svietniky, vázičky, kvety, koláče, jedlo alebo aparatúra sa len tak neprelevitujú do svadobnej sály a za prepravu si zvyknú niektorí dodávatelia účtovať podľa počtu kilometrov. Spýtajte sa teda rovno pri dohadovaní cien aj na túto položku.

11. Občerstvenie pre kameramana, fotografa a DJ

Aj váš fotograf, kameraman a DJ alebo kapela sa potrebujú počas svadobného dňa najesť. Nezabudnite na nich pri objednávaní večere. Pre fotografa a kameramana by ste mali zabezpečiť aj obed, veď s vami budú celý deň :)

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1007

12. Korkovné

Nezabudnite ani na korkovné, t.j. poplatok, ktorý si skoro každá reštaurácia a hotel účtuje, ak si prinesiete vlastné víno a tvrdý alkohol.

13. Krájanie torty

Nie nie, toto nie je žiadny fór. Za krájanie torty si môže catering účtovať zvlášť príplatok pre personál.

14. Obaly na jedlo

Zvyšné jedlo zo svadby vám catering, samozrejme, veľmi rád zabalí a vy máte aspoň čo obedovať najbližší týždeň :D Je dobré sa však informovať, či si za túto službu neúčtujú niečo navyše.

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1002

15. Ubytovanie pred svadbou

Ubytovanie pre novomanželov býva už akýmsi štandardným bonusom hotelov a penziónov a dostanete ho často dokonca aj zadarmo. Pokiaľ však poslednú noc ako slobodná/slobodný nestrávite doma, tak musíte sebe, prípadne aj družičkám alebo rodine, zabezpečiť ešte aj ubytovanie pred svadbou.

16. Príprava a upratovanie sály

Ak nemáte dosť kamarátov, ktorí by vám pomohli s prípravami a upratovaním sály, tak si na to musíte prenajať personál od cateringu. Rátajte tak minimálne 3-4 a viac EUR/hod.

17. Predĺženie prenájmu sály

Každé predĺženie prenájmu svadobnej sály v deň svadby stojí ďašie peniaze, ktoré sa pohybujú od 100-150% hodinovej sadzby. Preto si treba určiť pevný koniec zábavy už na začiatku a toho sa aj držať.

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1006

18. Odvoz hostí

Keď sme sa už zabavili, treba sa aj pobrať domov. Logistika odvozu by sa však nemala podceniť, a preto sa vopred dohodnite, kto a za akú sumu zabezpečí bezpečný odvoz hostí domov.

19. Doklady

Chcete si zmeniť po svadbe priezvisko? Nezabudnite na zmenu dokladov ešte pred vycestovaním na svadobnú cestu! Viac informácií k poplatkom nájdete aj tu.

20. Ďakovné kartičky

Po svadbe sa zvyknú v niektorých regiónoch posielať svadobným hosťom malé kartičky, ktorými im poďakujete za účasť na svadbe. Preto sa informujte, či to náhodou niektorý z vašich hostí nevyžaduje, obzvlášť ak je zo zahraničia, inak sa môže cítiť urazený, ak mu žiadna ďakovná kartička po svadbe nepríde.

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1008

No čo poviete, je toho celkom dosť, že? Dúfame však, že vás dnešný článok veľmi neodradil od ďalšieho svadobného plánovania. Nie je to vôbec také zlé, ako sa možno na prvý pohľad zdá, len si treba dať vopred pozor a všetko budete mať pod kontrolou :) My vám pri tom budeme držať palce :)

Majte sa krásne a do skorého videnia!

*Credits* 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

Starší článok Novší článok

 

Odporúčame