Perfect Day

Neviem ako pre vás, ale pre mňa je okrem rozpočtu asi najťažšia otázka pri plánovaní našej svadby práve tá, koho pozvať a koho nepozvať na svadbu. Najradšej by som pozvala všetkých, a to sa, samozrejme, nedá :) Veď to určite veľmi dôverne poznáte, nie? Preto si dnes spolu povieme niečo viac, ako sa popasovať s touto náročnou otázkou a zároveň si nerozhnevať celé okolie :D Dnes to nebude o nejakých zaručených receptoch, ale skôr o tom, ako si vytvoriť systém, ktorým sa pri pozývaní budete riadiť.

Ešte predtým, než sa vôbec zamyslíte nad potenciálnymi kandidátmi na VIP zoznam hostí, vytvorte si Excel dokument, v ktorom si zvlášť vypíšte rodinu a priateľov. Druhý krok je určiť si maximálny počet svadobných hostí, ktorý už nechcete alebo nemôžete prekročiť.  V treťom kroku si vytvorte nasledujúce tri zoznamy, ktoré vám potom pomôžu rozdeliť hostí do skupín:

Zoznam č. 1: Pozvať/prídu

Sem, samozrejme, patrí najbližšia rodina a priatelia, ktorých bez mihnutia oka chcete mať určite vy aj váš drahý na svadbe. Týmto hosťom pošlite pozvánky ako prvým. Ak sa začnú pri niektorých črtať otázniky, presuňte ich do zoznamu č. 2.

Zoznam č. 2: S otáznikom/náhradníci

Práve sem patria hostia, ktorých síce veľmi chcete mať na svadbe, ale na pozvanie reagovali neiste, pretože sami ešte nevedia, či budú môcť prísť. Ďalej sem môžete zaradiť ľudí, ktorých síce na svadbe mať chcete, ale budget/kapacita sály vám nedovoľujú ich zaradiť na zoznam č. 1. Títo budú tzv. náhradnicí, ktorých môžete osloviť, ak sa vám nečakane uvoľní miesto. Zaradiť sem môžete aj skupinku, ktorú neviete, či máte alebo nemáte pozvať, a nad ktorou ešte musíte uvažovať.

Zoznam č. 3: Nepozvať/neprídu

Možno sa pýtate, načo tento vyraďovací zoznam? Núúúž, niekedy sa stáva, že hosť, o ktorom ste si mysleli, že nepríde (napr. z dôvodu cesty okolo sveta), nakoniec môže prísť (cesta sa zrušila), a je dobré si takýchto hostí nechať nejaký čas na zozname č. 3, aby ste na nich nezabudli. Zároveň máte prehľad aj o hosťoch, ktorých ste z nejakých príčin vylúčili, no pri zmene situácie ich môžete presunúť na zoznam č. 1 a je to.

  svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1032 svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1034

Počkajte, ešte nekončíme! Ešte tu máme problémové skupinky ľudí, pri ktorých je ťažké sa rozhodnúť, či pozvať, alebo skorej nepozvať... Nech sa páči, tu ich máme:

1. Spomienkový optimizmus

Bola to najlepšia kamarátka/kamarát z detstva a keď ste boli malí, sľúbili ste si, že vám pôjde za družičku alebo svedka. Potom ste každý išli inou cestou a odvtedy to medzi vami akoby ochladlo. Niežeby ste ich nemali radi, ale cítite už iba akýsi spomienkový optimizmus... Ako sa s tým však popasovať? Pozvať, či nepozvať? Ak sa stretnete už iba raz za čas a žijete iba z príbehov z minulosti, myslím, že dotyčný/dotyčná určite pochopí, ak svoj dávny sľúb nesplníte a na svadbu ich vôbec nepozvete. Milé stretnutie pri káve a koláčoch zo svadby bude bohato stačiť :)

2. Jednoročáci Stretnete sa iba príležitostne, ale akoby to bol iba jeden deň, čo ste sa nevideli. Tak pozvať, alebo nepozvať? V tomto prípade záleží asi skôr na tom, či je vám táto osoba naozaj blízka, alebo je to iba taký kamarát/kamarátka zo sídliska, či viac-menej iba známy/známa. Ak je vám ľúto ju/ho dať rovno na zoznam č. 3, zoznam č. 2 bude pre nich ideálny. 3. Samopozývači

Kto toto pozná, ruku hore! Povie sa 'svadba' a hneď sú tu... zlietavajú sa ako včely na kvety, a tým kvetom ste VY :D Oni to vlastne nemyslia zle, veď vás majú radi, ale nejak nechápu, že nemáte taký veľký budget, aby ste pozvali naozaj každého. Dajte ich teda na zoznam č. 2 a ak vám niekto odriekne účasť, máte hneď ochotného náhradníka :)

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1036

4. Urážlivci

Pozvať niekoho len preto, lebo inak by sa urazil... je ťažká dilema a skoro každá nevesta s tým musí bojovať (hlavne v rodine). Rozlúsknuť sa vám ju možno nepodarí na prvýkrát, ale možno pomôže, ak si premietnete niekoľko scenárov, aké prípadne následky by malo NEpozvanie tejto osoby na vaše priateľtvo alebo rodinné vzťahy. Ak máte pocit, že sa z toho svet až tak nezrúti, tak presuňte urážlivca do zoznamu č. 2, alebo rovno do č. 3.

5. Bývalé lásky

Nielen naše bývalé lásky, ale aj bývalí našich hostí môžu spôsobiť na svadbe poriadny rozruch a nepríjemné trapasové situácie, ktorým sa určite chcete vyvarovať počas veľkého dňa D. Ak teda chcete pozvať kamarátku, ale aj kamaráta, ktorý je zhodou okolností jej bývalý, preverte si, či sú obe strany v pohode s tým, že sa tam stretnú. Ak nie, budete sa musieť rozhodnuť medzi nimi...

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1031

6. Majka... a to je kto?

Máte asi 30 kamarátok zo strednej alebo výšky, ktoré by ste rady pozvali, ale nikdy nevideli vášho partnera a poznajú ho iba z vašich rečí... je potom pochopiteľné, že váš drahý ich pozvať nechce, veď ich videl tak maximálne na fotografii. Tu sa ťažko hľadá nejaká jendoznačná odpoveď, no určite je lepšie, ak väčšina hostí sú vaši spoloční priatelia, ktorí vás poznajú oboch. Prirodzene to však asi nebudú všetci, takže zaiste sa dá dopracovať k nejakému rozumnému kompromisu, aby ste boli spokojní obaja :)

7. Keď my vás, tak vy nás tiež...

Boli ste za posledné roky na niekoľkých desiatkach svadieb a teraz konečne prišiel rad na vás. Skáčete od radosti až do chvíle, keď si prerátate, koľko ľudí teraz "musíte" pozvať. A viete čo? Nemusíte! Samozrejme, dobré mravy hovoria, že ak vás pozvali, mali by ste aj vy ich... ak však cítite, že sa ani nestretávate a ani si nie ste veľmi blízki, rovno ich šupnite na zoznam č. 2 a uvidíte ako sa vám vyvinie situácia...

8. Syn maminej sesternice dcéry...

Vzdialená rodina... tak to je kapitola sama o sebe. Určite by ste nemali svojich vzdialených príbuzných pozývať iba kvôli tomu, že sa to patrí, ale iba ak cítite, že to naozaj aj chcete. Ak ste sa videli naposledy na pohrebe svojej pratety pred piatimi rokmi, tak odpoveď je jasná... zoznam č. 3.

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1029

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1037

9. Ach, ten baby boom...

Oznámila vám tento týždeň kamarátka radostnú novinu, že čaká bábo? Je to skvelá správa, ale nejednej budúcej neveste zaznie pri nej v hlave alarmujúci zvuk a začne chtiac-nechtiac počítať. Ak sa teda termín vašej svadby nachádza v rozmedzí 8-9 mesiaca tehotenstva vašej kamarátky, nerátajte veľmi s jej účasťou. Pozvať by ste ju rozhodne mali, ale dajte si ju do zoznamu č. 2, lebo je viac ako nepravdepodobné, že by chcela nečakane začať rodiť uprostred parketu :D

10. Kŕdeľ detí

Ste pomaly posledná, čo sa vydávate z vášho okolia a všetci už majú jedno-dve-tri deti. Priateľov chcete, samozrejme, pozvať, ale čo teraz s ich deťmi? V prípade, že pri stoloch už nemáte žiadne miesto, skúste poprosiť kamarátov, či by si svoje ratolesti nemohli vziať na kolená, alebo aby prišli iba s partnerom/partnerkou a na večer si zaobstarali babysitting. Super nápad je aj detský kútik, o ktorom sa dočítate v našom staršom článku tu.

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1028

A aký máte systém pri pozývaní vy? Máte nejaké rady a tipy pre ostatné budúce nevesty? Určite si ich nenechávajte len pre seba a  podeľte sa o ne v komentári pod článkom! Na záver vám ešte ponúkame pár užitočných linkov s otázkami, ktoré pomôžu pri vytváraní zoznamu hostí. Nájdete ich napríklad na invitehubmayjune alebo noeyhasseen. Krásnu stredu prajeme z Perfect Day:)

*Credits* 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Starší článok Novší článok

 

Odporúčame