Perfect Day

Určite sa vám už stalo, že ste sa párkrát prichytili pri predstavách, ako vo vašich vysnených svadobných šatách kráčate uličkou alebo ako v nich tancujeme s vaším drahým prvý manželský tanec. :) A akokoľvek neuveriteľne to možno znie… ten moment, na ktorý sa hádam každá z nás teší už od malička, práve teraz nastal! Áno, idú sa vyberať svadobné šaty! Konečne máte možnosť zužitkovať hodiny tajného nacvičovania kráčania uličkou pred zrkadlom, surfovania na svadobných blogoch, pripínania obrázkov na Pintereste či sledovania “Yes to the dress” na TLC a vybrať si svoje rozprávkové svadobné šaty s veľkým Š.

No ako to už býva, keď opadne prvotná eufória a nadšenie, prichádza vytriezvenie. Výber tých pravých svadobných šiat vôbec, ale vôôôôbec nie je jednoduchý. Pamätáte sa ešte, ako ste pozorovali kamarátky pri hľadaní šiat a za ten svet ste nechápali, ako môžu byť také nerozhodné? A teraz, keď je nakoniec rad na vás, odrazu presne viete, ako sa cítili ony, pretože to naplno zažívate na vlastnej koži. :) Buď šaty podľa vašich predstáv vôbec neexistujú, alebo vám naopak sedia úplne každé, ale vy sa musíte rozhodnúť iba pre jedny…

Dobrou správou je, že nakoniec ich predsa len nájdete a všetko dobre dopadne. :) Aby vám to išlo o niečo jednoduchšie, máme tu pre vás niekoľko výhod/nevýhod požičiavania šiat zo svadobného salónu a šitia na mieru.

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1065svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1061

1. Požičať, či nepožičať?

Vidíte sa na vašej svadbe viac ako princezná v bohatej svadobnej róbe, alebo skôr ako baletka v nadýchanej ľahučkej tylovej baletkovej sukni? Chceli by ste sa od hlavy až po päty zahaliť do romantickej čipky? Túžite po zvučných menách ako Lazarro, Tarik Ediz, Pronovias, Vera Wang, Rosa Clara? Tak potom sú šaty zo salónu pre vás možno tou správnou voľbou. :) Má to však aj pár háčikov:

 • Aj keď postupne pribúdajú aj iné strihy, ako napríklad štýl morskej panny, do jemného áčka, alebo krátke, najčastejšie sa ponuka šiat v salónoch zužuje na modely bez ramienok, ktoré nie každému pristanú.
 • Pokiaľ nemáte konfekčnú veľkosť, ste privysoká, alebo naopak veľmi nízka, môže sa vám stať, že vám šaty zo salónu jednoducho ani za ten svet nesadnú. Menšie úpravy sú možné, no úplne šaty zmeniť nemôžete, pretože nie sú vaše.
 • Mnohé z veľkých svadobných rób sú veľmi ťažké na nosenie. Možno sa vám to tak pri skúšaní v salóne nebude zdať, ale naplno sa to prejaví až v svadobný deň a vy sa nebudete vedieť dočkať chvíle, kedy ich budete môcť vyzlieť.
 • Máte radi originálne veci a všetko netradičné vás fascinuje? Žiaľ, pripravte sa, že len málo salónov vám splní tieto vaše predstavy, keďže ich ponuka sa najčastejšie zameriava na klasický štýl svadobných šiat.
 • Šaty zo salónu musíte po celý svadobný deň strážiť ako oko v hlave a po svadbe ich hneď v čo najlepšom stave vrátiť, čo je škoda, ak by ste chceli svadobné fotenie presunúť až o niekoľko dní po svadbe.
svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1067 svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1066svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1063

2. Šiť, či nešiť?

Bezkonkurenčnou výhodou šiat ušitých na mieru je ich jedinečnosť a originálnosť. Sú na svete iba jedny, ktoré nemá žiadná iná, sú presne podľa vaších predstáv a perfektne sedia na vaše krivky. To je jeden z dôvodov, prečo som sa rozhodla ísť aj ja touto cestou. :) Avšak nalejme si čistého vína… ani táto cesta nie je úplne prechádzka ružovou záhradou a číha na nej hneď niekoľko nebezpečenstiev:

 • My baby sme stvory veľmi nerozhodné a nejedna z nás má tajný priečinok v počítači plný nádherných svadobných šiat, ktoré sa nám páčia a ktoré strašne chceme - najlepšie však všetky. :D Pokiaľ sa však neplánujete desaťkrát za deň prezliekať, musíte sa rozhodnúť iba pre jedny. Pri šatách na mieru je úžasnou výhodou, že môžete "skĺbiť" viacero modelov do jedného a vziať napríklad sukňu z jedného, prednú časť živôtika z druhého a chrbát z tretieho.
 • Pri šatách na mieru sa však nedá donekonečna špekulovať a zmeny sa dajú robiť len do určitého bodu. Nechajte teda kreatívny proces naozaj len na vašu krajčírku a radšej choďte relaxovať. Nezabudnite ešte vymazať váš priečinok so šatami, aby vás zbytočne neznervózňoval.
 • Predtým, než vôbec zájdete za módnou návrhárkou alebo krajčírkou, si treba urobiť jasno, aký strih a farba vám sedí. Samozrejme, aj ony vám vedia výborne poradiť a navrhnúť model, ktorý sa vám bude hodiť, ale pokiaľ trváte na nejakej konkrétnej predstave, ušijú vám ju, pretože, ako sa hovorí: Náš zákazník, náš pán. Výsledok však môže byť pomerne nelichotivý, ak nakoniec zistíte, že ušité šaty vám strihovo vôbec nesedia aj napriek tomu, že vaša krajčírka podala heroický výkon pri ich zhotovovaní. Treba sa teda držať hesla: Dvakrát meraj a raz strihaj, a všetko dobre dopadne! :)
 • Alfa a omega je však mať dobrú krajčírku, ktorá vie pretaviť váš vysnívaný obrázok šiat do reality a vedieť správne komunikovať vaše potreby. Pokiaľ si vyberiete krajčírku len na základe pár obrázkov na sociálnych sieťach či internete, môžete sa veľmi popáliť. Pozor treba dávať aj na referencie z okolia, pretože každý máme iný vkus a čo jednej vyhovovalo, vám nemusí. Svadobné šaty rozhodne nie sú kus odevu, na ktorom by sa vám oplatilo riskovať s neoverenou krajčírkou. Môže sa vám pokojne stať, že vám šaty pokazia a budete musieť nakoniec aj tak zájsť do svadobného salónu po náhradný plán B.
 • Veľa neviest siahne po tejto možnosti v nádeji, že tým niečo ušetrí zo svadobného rozpočtu, no v skutočnosti tomu vôbec tak nemusí byť. Závisí to, samozrejme, od toho, aké šaty chcete, ale kvalitné luxusné materiály ako hodváb, čipka, vyšívaný, zdobený tyl, alebo perie stoja nemalé peniaze (od 50 Eur/meter vyššie), čiže v konečnom dôsledku možno nakoniec neušetríte nič. Na druhej strane, pokiaľ majú byť vaše šaty ušité z ľahučkého jednoduchého tylu, šifónu, alebo organzy – tak tieto materiály sa dajú zohnať naozaj krásne aj u nás alebo za rohom vo Viedni či v Prahe, a to dokonca za celkom rozumné ceny (10-20 Eur/meter). Otázkou však ostáva, koľko látky budete potrebovať. Ono sa to nezdá, ale aj padavé šaty zhltnú veľa materiálu (pokojne aj 10 m), takže ak snívate o veľkej svadobnej róbe, bude vám treba naozaj veeeeeľa látky, a tým sa vám náklady na material rádovo zvyšujú, často až na úroveň cien hotových šiat zo svadobého salónu… a to sme ešte ani nezačali šiť! :D
 • Dizajn a šitie svadobných šiat je kreatívny, no o to časovo náročnejší proces a nevýhodou je, že finálny výtvor v celej jeho kráse vidíte až na jeho konci. Rozhodne si šitie svadobných šiat teda netreba nechávať na poslednú chvíľu, aby sa vám nestalo, že pár dní pred svadbou nemáte došité šaty.
svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1072 svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1069 svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1068

A ako ste na tom vy? Máte už svoje svadobné šaty vybraté? Dávate si šaty šiť, alebo ich budete mať požičané zo salónu? Poznáte nejaké šikovné návrhárky, dizajnérky, krajčírky, o ktorých by sme mali vedieť? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti v komentári pod článkom. :)

Kým sa s vami pre dnešok rozlúčime, prezradíme ešte mená výherkýň našej prvomájovej súťaže. Skvelý časopis You & Me od Originální Svatba podarujeme  Miroslava Mlynarič. Zo sady vešiakov od Lillya Handmade sa môže tešiť Dominika Klimecká a voucher na ubytovanie v Riverside jasna na 2 noci pre 2 osoby získava Mária Merien Číková. Všetkým dámam gratulujeme:)

Krásnu stredu a do skorého videnia!

*Credits* 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

Starší článok Novší článok

 

Odporúčame