Perfect Day

Máme tu opäť stredu a s ňou aj ďalší článok z rubriky Denník nevesty. Ako už napovedá samotný názov, dnes sa budeme venovať téme svadobných zvykov, ktorá môže mať pri mnohých svadbách veľký konfliktný potenciál. :D Sú páry, ktoré bez dlhého rozmýšľania dajú svadobným zvykom svoje "áno". Pre iných je však už samotná predstava čepčenia nočná mora, ale kvôli pokoju v rodine túto povinnú jazdu musia nejako pretrpieť. Vždy sa však dá nájsť nejaké kompromisné riešenie. Je však pravda, že naše slovenské svadobné zvyky majú skôr folklórny charakter, a to nemusí každému imponovať. Zvlášť, keď túžite po netradične ladenej svadbe. Vtedy ich môžete skúsiť zjednodušiť alebo prispôsobiť svojej predstave, či zaradiť do programu len niektoré z nich. V skutočnosti je ich totiž naozaj veľa a od regiónu k regiónu sa značne odlišujú. Preto si dnes povieme pár slov k tým najhlavnejším z nich. Spôsob realizácie už ostáva, samozrejme, na vás. :)

Odobierka u nevesty

Pred samotným svadobným obradom býva súčasťou mnohých svadieb na Slovensku ešte odobierka. Môže mať rôzne podoby, no hlavnou myšlienkou je poďakovať rodičom a vypýtať si od nich požehnanie do manželstva. Hoci podľa tradície by mali byť prítomní aj starejší, prvý družba a krstní rodičia, môžete zvoliť aj štíhlejšiu verziu iba s rodičimi. Ak priveľmi neholdujete  dojímavým vyznaniam vo forme básní alebo tradičných ľudových textov, môžete to urobiť úplne jednoducho, ale úprimne a svojimi slovami. Potom už len pripnete ženíchovi pierko, vezmete si kyticu a ide sa do kostola alebo na fotenie. Ak sa neviete rozhodnúť, čo bude lepšie, pozrite si náš článok, kde preberáme pre a proti fotenia pred alebo po obrade.

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1136

Rozbíjanie taniera

Črepy prinášajú šťastie, a preto sa zvykne po dopití prípitku rozbiť pohár alebo tanier. Potom máte šancu s vaším drahým ukázať všetkým hosťom, ako vám to ide s metlou a lopatkou. Samozrejme, že vám to niektorí okorenia a črepy vám rozkopú. Pre všetkých prítomných je to však nesmierne zábavné, aj keď to mnohí videli už aspoň stokrát. Preto sa rozhodne oplatí zakomponovať tento zvyk na svadbe, aj keď ju máte ladenú skôr moderne než tradične.

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1125svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1126

Prenášanie nevesty cez prah

Vedeli ste, že tento zvyk poznali už starovekí Rimania? Aby sa nevesta nepotkla, bola prenášaná v náručí svojho ženícha, a tým bola ochránená pred zlými duchmi, ktorí na ňu číhali pod prahom. Celkom vtipná predstava, no myslím, že budem hovoriť za viaceré z nás, že tento zvyk nám všetkým veľmi lichotí, aj keď mnohí ženísi majú čo robiť, aby nevesta ostala celá. Kedy inokedy by sme sa však mohli len tak nechať nosiť na rukách, a ešte aj v tak krásnych šatách? Ak vám do toho zahrá ešte aj vaša obľúbená pieseň, bude to úplne dokonalé:)

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1127

Spoločné jedenie polievky

A konečne sa ide jesť! Nie však hocijako, pretože polievku by ste mali s vaším drahým jesť zo spoločného taniera. Spoločné kŕmenie sa symbolizuje vašu budúcu spoluprácu a vzájomnú pomoc, a zároveň je polievka "krajec", z ktorého si máte ako novomanželia ukrajovať rovnakým dielom. Všetky však vieme, ako to nakoniec dopadne, že? :D Ak sa však prikláňate k tomuto sympatickému zvyku, určite si nechajte uviazať od svadobných mám  "podbradníky", alebo obaja obrus či plachtu, aby ste sa pri jedení náhodou nezašpinili. Na nich by mali byť vyšité vaše mená, aby ste si ich mohli odložiť ako pamiatku na svadobný deň. Existujú však aj originálnejšie alternatívy, ktoré nájdete napríklad na Sashe u galantéria.

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1128

Hádzanie kytice

Ááá, tak tento zvyk má hádam každá z nás rada (alebo skoro každá), aj keď nie je rýdzo slovenský, ale skôr americký. Hoci je, pravdupovediac, otázne, či tá slobodná dáma, ktorá chytí kyticu, sa naozaj do roka a do dňa aj vydá. :D Neviem ako vám, ale mne sa napríklad nikdy nepodarilo chytiť ani jednu nevestinu kyticu, no a vidíte... aj tak neostanem na ocot. :) Napriek tomu, že je to možno viac povera ako pravda, je hádzanie kytice veľmi príjemné oživenie každej svadobnej hostiny a zaslúži si, aby ste ho zaradili do programu. Ak nechcete obetovať vašu krásnu svadobnú kyticu, nechajte si uviazať ešte jednu - menšiu a hádžte tú.

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1130svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1129Hádzanie podväzku

Naše staré mamy by sa asi hodne červenali, kebyže im ich ženích zubami stiahne podväzok a hodí ho slobodným pánom. Dnes však patrí tento milý zvyk pochádzajúci zo zahraničia k tradičnej súčasti mnohých svadieb a nasleduje hneď po hádzaní kytice. Nie vždy sa však slobodní páni dobrovoľne nahrnú na chytanie podväzku, pretože aj tu platí, že do roka a do dňa by mal niektorý z nich skončiť v chomúte. Je teda veľmi vtipné pozorovať reakcie toho "šťastného", ktorý podväzok chytí. :D

Únos nevesty

Ďalší svadobný zvyk je únos nevesty. Má symbolizovať odlúčenie nevesty od rodičov a prechod do novej etapy života po boku manžela. Ženích si svoju nevestu musí vykúpiť, t.j. zaplatiť všetko, čo prepila s kamarátmi a až potom si ju môže priviezť späť na hostinu. Avšak po tom, čo je nevesta unesená ženíchovými kamarátmi, sa zvyčajne svadobná sála dosť vyprázdni a zábava stagnuje. Starší len tak posedávajú a mladé dámy sa nudia. Úplne najhoršie je, ak je nevesta pridlho preč alebo ju nebodaj ženích nechce ísť vôbec hľadať. Svedkom takejto situácie už bola asi nejedna z nás... Preto, ak sa rozhodnete pre tento zvyk, určite dohliadnite, aby nevesta bola mimo svadobnú sálu len na krátko a zábava pokračovala plynulo ďalej.

Krájanie svadobnej torty

Áno, áno... aj spoločné krájanie svadobnej torty je zvyk, ktorý má korene už v minulosti a symbolizuje oddanosť a vernosť. S krájaním by však mala začať nevesta, inak vraj ostane manželstvo bez detí. Ak hostia tortu ani len neochutnajú, prinesú nešťastie sebe aj manželskému páru. Nuž... ťažko uveriť, žeby na tejto povere bolo niečo pravdivé. Na druhej strane je však super, ak torta zožne u vašich hostí úspech a zje sa celá ešte počas svadobnej hostiny. Mimochodom, ak ešte neviete u koho si takúto úspešnú tortu objednať, mrknite do našej sekcie Mňam. :)

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1137

Čepčenie nevesty

Čepčenie nevesty je svadobný zvyk, ktorým sa slobodné ženy lúčia s nevestou a uvádzajú ju do spoločenstva vydatých žien tým, že jej snímu vienok, partu alebo závoj z hlavy za sprievodu svadobných piesní. Kedysi prebiehalo až po svadobnej noci, no ako sa svadba skrátila z niekoľkých dní na jeden, tento zvyk sa začal robiť už počas svadobnej zábavy. Má veľa podôb, ktoré sa líšia podľa regiónu, takže je len na vás, ktorú si zvolíte. Ak práve hľadáte niekoho, kto by sa o čepčenie postaral, skúste dievčatá zo Svadobné čepčenie.

Ak je však čepčenie v krojoch a za sprievodu živej ľudovej hudby na váš vkus až príliš folklórne alebo nehodiace sa k vášmu štýlu svadby, no vaša svokra, mama, teta a babka na čepčení trvajú, môžete ho zjednodušiť a vyhovieť tak všetkým. Namiesto kroja zvoľte pre seba iba bielu šatku, ženíchovi dajte klobúk a poproste DJa, aby vám pustil niektorú zo známych piesní k čepčeniu (napríklad Zbohom ostávajte, alebo Ej, od Buchlova vietor veje ). Niektorú z kamarátok poverte začepčením a kamaráti nech vás zdvihnú na stoličkách do vzduchu, kde si dáte pohárik. Ten po vypití zahodíte a... je hotovo! A ani to nebolelo. :)

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1132

Redový tanec

Posledný zvyk, ktorý si dnes predstavíme, je redový tanec. Jeho pôvod môžeme nájsť v ľudových tancoch Lemkov rusínskeho etnika, ktorí žijú na karpatsko-ukrajinskom pohraničí. Obyčajne sa začína okolo polnoci, keď sa všetci prítomní zoradia do kruhu a do tanca začne hrať niektorá z tradičných východoslovenských piesní (má vraj až 150 verzií :D). Hostia postupne tancujú s nevestou, alebo aj so ženíchom, a ako odmenu za tanec obdarujú mladomanželov nejakým tým eurom. Na oplátku si môžu dať koláč alebo pohárik. Tento zvyk je síce viac "doma" na východe, no postupne sa stáva súčasťou mnohých svadieb aj na západnom Slovensku. Takže sa nebojte dať zelenú aj redovému tancu. Nielenže si so všetkými zatancujete, ale zároveň zarobíte aj nejaké to euro, a to sa vždy hodí. :)

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1133

A aký máte názor na svadobné zvyky vy? Zahrnuli by ste ich do svojej svadby, alebo si myslíte, že je to už "staromódne", či vhodné skôr na vidiecke svadby? Určite nám dajte vedieť v komentári pod článkom. :)

Na krátko sa s vami lúčime, no už v piatok sme tu opäť. Dovtedy sa majte krásne!

*Credits* 1 2-3 4 5 6 7 8 9-10 11 12 13 14 15 16-18

Starší článok Novší článok

 

Odporúčame