Perfect Day

Krásny piatok všetkým! Nezadržateľne sa nám zvíkendieva, takže... čo tak dať si ešte pred víkendom ďalší diel Denníka nevesty? Po menšej odmlke by sa veru aj patrilo. :) Ale, však viete, ako to chodí... pomaly, ale isto sa nám s drahým blíži náša svadba, času je menej a menej a ako na potvoru tých vecí na "TO DO" liste stále nejako neodbúda. Asi to veľmi dobre poznáte, že? :)

Jeden bod na zozname sme si však už dávnejšie úspešne odškrtli, a tým je práve predsvadobné fotenie. Pôvodne to mala byť jedna fotka na 'safe the date' oznámenie, no potom sa z toho vykľulo naozaj nezabudnuteľné fotenie so skvelým fotografom Maťom Švedom, na ktoré budem rada spomínať. Preto som sa rozhodla vám dnes priblížiť svoje postrehy a dojmy, a možno aj podeliť sa s pár radami pre všetky z vás, ktoré to ešte len čaká.

Príprava

Čo si budeme klamať, sme to hlavne my, nevesty, ktoré túžime po krásnych predsvadobných fotkách. Fotky sa dajú využiť aj na oznamko alebo do fotoknihy, takže prečo nie? Aj keď na samotné fotenie až tak veľa vecí nepotrebujete (maximálne zopár rekvizít), aj tak je lepšie nenechať nič na náhodu a dobre sa na fotenie pripraviť.

Aj keď sa určite viete namaľovať krásne aj samy, pomoc od profesionála nikdy nie je na škodu, keď ide o fotenie. Aj ja som sa rozhodla pre šikovné ruky skvelej Ľubky Orolínovej, ktorá mi vyčarovala krásny make-up, hodiaci sa k môjmu outfitu a osobnosti. Cítila som sa v ňom tak dobre, že som sa nechcela ani odmaľovať. :D

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1331

Čo sa týka oblečenia, určite sa oplatí zamyslieť sa nad ním aspoň pár dni vopred. Existuje niekoľko pravidiel o oblečení, ktoré nie je vhodné na fotenie,pretože môže vašu postavu zdeformovať (jeden z výborných článkov na túto tému nájdete tu). A určite mi dáte za pravdu, že nie je nič horšie, ako keď si takto umelo pridáte 10 kíl navyše. :D Aj keď sa veľmi neodporúčajú veľké vzory, ja som úmyselne siahla po tejto kvetovanej látke (mimochodom, ležala mi v skrini už zopár rokov), pretože je veľmi romantická, materiál je hebký a cítite sa v ňom veľmi pohodlne. Sukňu mi ušila moja šikovná sestra  Bushido sewing :) Ak máte takýto jeden výrazný centrálny prvok, ostatné doplnky už stačí poriešiť veľmi jednoducho, aby nekričali. Je to dobrý ťah v zmysle môjho obľúbeného hesla: V jednoduchosti je krása. Outfit vášho drahého by mal, samozrejme, ladiť k vám, čiže sa bude musieť asi prispôsobiť. Raz to ale háda prežije. no nie? Hlavné je, aby ste sa v oblečení cítili obaja pohodlne a krásne, čo vám zaručí dobrú náladu, a to je základ celého fotenia.

Tiež by som vám odporučila do vašich outfitov zakomponovať aj váš štýl svadby alebo farebnú kompozíciu, ak je to možné, aby tak mali vaši svadobní hostia pri prezeraní oznámenia predstavu, akým smerom sa bude uberať vaša svadba. Tak schválne, hádajte, aké budeme mať farby my?

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1328svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1342svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1327Rekvizity

Mať, či nemať na fotení rekvizity? Je na každom, ako sa rozhodne. U nás to bolo jasné od začiatku - áno, ale iba jednoduchý veniec zo zelene. Vyrábala som ho v deň fotenia a na moju veľkú radosť sa našťastie vydaril. Ak vás však neťaží čas, vyrobte si prípadné rekvizity aspoň o deň skôr, aby ste potom všetko s prehľadom stíhali. Určite však nie je dobré preháňať to s počtom rekvizít. Nielenže ich nakoniec ani nevyužijete, ale budú vám zrejme zavadzať a často pôsobia neprirodzene. Veď uznajte, koľkokrát za život sa prechádzate so slnečníkom po lúkach, alebo pijete šampanské na pikniku?

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1325Miesto fotenia

Výber miesta v našom prípade určite nebol náhodný. S naším fotografom sme sa vopred bavili, aký typ prostredia by sa ku nám dvom hodil, a keďže sa s ním poznáme už nejeden rôčik, vedel to veľmi dobre odhadnúť. Preto prišiel s nápadom ísť fotiť na Plavecký hrad. Ten sme mali už dlho na našom zozname hradov, ktoré musíme navštíviť, čiže tento nápad sa nám zdal byť naprosto úžasný. Nakoniec sa ukázalo, že mal pravdu. Hrad, alebo resp. jeho ruina, má mnoho zákutí a zákutíčiek, kde sa dá fotiť a vládne tam taký pokoj, že máte pocit, akoby ste sa ocitli v inej dimenzii - dokonalé pohladenie pre dušu každého stresom skúšaného pracujúceho človeka.

Určite sa vopred porozprávajte  s vaším fotografom o vás dvoch, o tom akí ste, aký štýl fotiek by ste chceli mať, čo by ste chceli nimi o sebe vypovedať a nechajte si od neho/nej poradiť. Najlepšie bude, ak si váš fotograf potom danú lokalitu vopred zájde pozrieť a sám vyberie najvhodnejšie miesta na fotenie. V našom prípade to dosť zjednodušilo celé fotenie, ktoré malo potom hladký priebeh. :)

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1329svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1336svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1334

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1333

Počasie

Počasie si nevyberiete. Tak to bolo aj u nás. Fotenie bolo dohodnuté na konkrétny deň, na ktorý som si dokonca vzala voľno, aby som všetko stihla. No, a ako na potvoru, prišla úplna prietrž mračien a celý čas po ceste z Bratislavy tak pršalo, že sme nevideli ani na meter. Kým sme došli na dohodnuté miesto, pršať našťastie prestalo, ale bolo chladno, čo ale pri adrenalíne z fotenia vôbec necítite a ste akoby v tranze. :D Myslím si, že risk bol tento raz zisk - obloha bola síce naozaj dramatická, no práve to dodalo fotkám akúsi tajomnú atmosféru...

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1338

Prirodzenosť vs. nacvičené pózy

Pri prezeraní fotiek z rôznych editoriálov vám nepríde pózovanie modeliek vôbec ťažké. Veď pozerať sa romanticky na partnera, alebo zasnene niekde do diaľky, alebo...veď to hravo zvládneme aj bežný smrteľník! V skutočnosti to však vôbec nie je také jednoduché. Ako svadobný bloger som už videla mnohooooo svadobných a predsvadobných fotiek, a samozrejme, môj Pinterest je plný rôznej inšpirácie na úchvatné fotografie, no pri strete s realitou som si uvedomila, že to majú modelky skutočne naozaj ťažké.

Keď ste už totiž konečne na mieste fotenia a celé sa to začne, akosi neviete, čo vlastne robiť - kam dať ruky, ako sa postaviť, kam sa pozerať, aby to vyzeralo super? Nacvičené pózy moc nezabrali, to vám rovno poviem. Najkrajšie fotky nám vyšli, keď sme sa uvoľnili a robili to, čo bežne - rozprávali sa, prechádzali, alebo si na chvíľu sadli, prezerali si ruiny, alebo obdivovali výhľad. Krásny prirodzený smiech a úsmev, tie jednoducho neoblafneš. Môj drahý, napriek tomu, že bol chorý, celý čas sršal vtipnou náladou a rozosmieval ma, z čoho vznikli veľmi pekné zábery, ktoré sa mi páčia asi najviac, pretože vystihujú to, aká som. A keďže smiech je nákazlivý, niekedy sme sa rehotali dokonca všetci traja. :D

Nemalú zásluhu má však aj náš skvelý fotograf, ktorý nám pomáhal ako sa len dalo a ukazoval nám, čo robiť, ako sa pozerať, ako klásť ruky, atď. Úplne najlepšie je - a to sa mi aj veľmi páči - keď sa fotograf na chvíľu vzdiali a nechá vás 'osamote'. On tam síce stále je, ale keď si jeho prítomnosť prestanete uvedomovať, dokonale sa uvoľníte, a potom už tie krásne pózy prídu samy od seba. :

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1341svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1335svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_1332Určite sa teda fotenia nebojte, ale nemajte ani prehnané očakávania (ako som tak trochu mala ja). Dôležité je, že ste tam vy a váš partner, a fotografiami si vytvárate nádhernú spomienku. Po rokoch sa budete radi pozerať na to, ako ste boli zamilovaní a nie na to, či tam máte dokonalý úsmev alebo sexy pohľad na nezaplatenie. A o to tu predsa ide, no nie? :)

A aké bolo vaše predsvadobné fotenie? Podeľte sa o svoje zážitky aj s nami a napíšte nám do komentára pod článkom vaše postrehy a dojmy. :)

Pekný víkend želáme!

Fotograf – Martin Šveda/ Make up a vlasy - Ľubica Orolínová - Make up, Hairstyle / Sukňa  - Bushido sewing

Starší článok Novší článok

 

Odporúčame