Perfect Day

Je tu piatok, cítite to? Tá sladká, miestami korenistá vôňa víkendu... a my sme si pre vás práve dnes pripravili špeciálnu sériu, ktorá vám postupne jeden piatok v mesiaci predstaví svadobné šaty od talentovaných slovenských dizajnérok. Táto séria by vám, milé naše čitateľky, mala postupne odhaliť zákutia mladej slovenskej scény, ktorú možno nie všetky poznáte. Slovensko je plné talentovaných dizajnérov, svoju tvorbu prezentujú na rôznych dizajn marketoch, ktoré všetci dobre poznáte z najznámejšieho hand-made portálu Sashe. Ale čo sa deje v útrobách slovenských ateliérov už nie je každému celkom jasné. A to je škoda! Vy nemusíte nikam chodiť, rozhodli sme sa vám niekoľko z nich predstaviť v pohodlí vášho domova, s voňavou kávou a dobrou náladou. Tak zapnite kávovar, vezmite laptop a pohodlne sa usaďte...

A kto to vlastne dnes odštartuje? Keď sme premýšľali nad týmto konceptom, bolo viac než jasné, že prvenstvo bude patriť tmavookej deve s havraními vlasmi a menom čarovným ako ona sama – Johanka. Nie však z Arcu, ale z Bratislavy, konkrétne z VŠVU, kde študuje v ateliéri Odevného dizajnu. Mnohí z vás ju môžu poznať aj pod značkou Ushyté, ktorá sa už takmer desať rokov snaží komunikovať s ľudmi prostredníctvom jedinečných a komfortných kusov odevu. Minimalistické, čisté, nápadité strihy a nevšedné svadobné šaty prepracované do posledného detailu, ktoré neuvidíte na nikom inom okrem vás, sú to, po čom naše srdce piští. Ak ste aj vy rovnako zapálené do módy a hľadáte niečo dizajnové a osobité, čo bude vystihovať váš "arty" charakter, určite si tvorbu Johanky zamilujete. Ak by ste chceli vedieť viac z jej života či tvorby, nájdete ju na instagrame alebo facebooku. Jednoducho, pohladenie pre dušu... Tak, Johanna, rozprávaj...

V rámci svojej značky Ushyté tvoríš najmä modely na bežné nosenie, spolupracuješ s mnohými kreatívcami slovenskej blogovej či dizajnovej scény (pozn. feathers to dust, redpoppy stories). Tvoja tvorba je špecifická vlastným rukopisom - jednoduché strihy, sofistikované detaily, neutrálne farby, minimalizmus. Patrí navrhovanie a tvorba svadobných šiat k tvojej obľúbenej činnosti? Predsa len, je viac komerčná ako artová, niektorí mladí návrhári sa tejto činnosti vyhýbajú širokým oblúkom.
Navrhovanie a šitie svadobných šiat prišlo veľmi spontánne. Cez prvú nevestu, ktorá mi dala svoju dôveru v čase, keď som mala menej zručností ako teraz. Prišlo to tak spontánne, že som nerozmýšľala, či ma to bude baviť, či nie. Teraz sa na to pozerám trošku inak. Vnímam to ako veľkú výzvu. Výzvu ukázať jedinečnosť budúcej nevesty v tom, čo má na sebe. Mám rada šiť odev, ktorý nie je upnutý na telo. Pri svadobných šatách sa schválne dostávam do pozície, ktorá mi nie je príjemná, aby som sa naučila každým jedným kusom lepšie zvládnuť krajčírske remeslo a ušiť šaty na mieru.

Tvoje svadobné šaty pravdepodobne nie sú pre každú ženu, zväčša ich nosia veľmi osobité (kreatívne) ženy, ktoré majú rady minimalizmus a presne vedia, čo chcú. Ako prebieha tvorba šiat od začiatku až po finále pre oltárom? Máš slobodu v tvorbe, alebo sa skôr prispôsobuješ požiadavkám nevesty? 
Veľmi záleží na tom, pre koho ich robím. Či mi ten človek dá slobodu, alebo nie. Začíname vždy prvotnou ideou nevesty. Je to asi najdlhší proces tvorby jednych šiat, ktorý počas roka zažívam. Počas neho spoznávam to, čo má rada, vzniká veľa interakcií, keď sedíme spolu na káve, keď ideme pozrieť látky, keď vytváram prototypy. Je dôležité vedieť, v čom sa cíti dobre, autenticky a atraktívne. Pre niekoho to môže byť odhalený chrbát, pre iného čipka alebo košeľové šaty zapnuté až ku krku. Minulú sezónu sme sa museli popasovať s tým, aby nevesta mohla počas svadobného dňa kojiť, a zároveň to nezasiahlo do estetiky šiat. Do procesu patrí určite návšteva galantérií, meranie postavy, vytváranie prototypov, skúšanie v mojom ateliéri alebo u nevesty doma. Na oko jednoduché šaty majú za sebou vždy dlhý príbeh.

Povedz nám napríklad viac o výbere látok, tento proces je veľmi zaujímavý aj tým, že ho absolvuješ spolu s nevestou. Z tvojich analógových backstage fotografií ide neskutočná atmosféra. Zdá sa, že si tvorbu šiat skutočne užívaš. :)
Keď ideme vyberať látky, vždy si poviem “už ma naozaj nemá čo prekvapiť”. Poväčšine poznám oddelenie “svadobný satén” a uvažujem, z čoho iného by sa dali šaty spraviť. Viackrát sa mi však stalo, že nevesta uvidela látku, ktorá nezapadala farebne alebo materiálovo do tých typických. Ten moment mám rada. Či už to bolo použitie sýpkoviny – látky, ktorá sa používa na vankúše, alebo šitie šiat z gázy, ktorá je veľmi krehká a štruktúrou pripomína obväz. Celý proces je tým pádom plný rôznych nepredvídateľných momentov. Naučila som sa mať rešpekt k materiálu, a zároveň sa ho nebáť celý “dostrihať”. Mať správny nadhľad nad tým, že držíte v rukách drahý hodváb.

Koľko modelov šiat si mala doposiaľ možnosť navrhnúť a ktoré mali pre teba osobitý význam? Vieš si predstaviť, že by si sa v budúcnosti viac venovala tvorbe svadobných šiat?
Doteraz som mala možnosť ušiť sedem svadobných šiat za štyri svadobné sezóny. Bude to znieť ako klišé, ale všetky majú v sebe význam, preto nemôžem vyzdvihnúť len jedny. Prvé som šila ešte v ateliéri v Cvernovke a tie posledné na Panenskej. Spája ma s nimi veľa absurdných situácií i netradičných miest, kde sme šaty skúšali. Šijací stroj je totiž superprenosný. Ten najväčší význam však vidím v tom, že vďaka celému procesu sa mi zo známych stali dobrí kamaráti. Mojou prioritou bude vždy odev na “bežné” nosenie. Tam sa cítim slobodne a môžem prinášať ľuďom svoju estetiku, tvary, vzory. Svadobné šaty však momentálne fungujú ako veľmi dobré “vykročenie mimo komfortnú zónu”.

Ako a kde ťa môže nevesta kontaktovať? Okrem prezentácie práce na VŠVU ako súčasť prieskumu sa zúčastňuješ aj nejakých dizajn marketov alebo iných podujatí, kde by ťa mohli zastihnúť?
Môže ma kontaktovať mailom alebo cez sociálne siete. Prísť osobne môže aj do môjho ateliéru na Panenskej. Momentálne sa nezúčastňujem marketov, keďže to kapacitne nestíham. Sezóna 2018 je však “superplná”, tak som otvorená k spolupráci až na rok 2019.

Johanne veľmi pekne ďakujeme za rozhovor a veríme, že aj vás tvorba tejto talentovanej ženy zaujala, popustíte uzdu tradičným, zaužívaným trendom svadobných šiat a skúsite sa pozrieť na vec aj z iného pohľadu. Stojíme si za tým, že mladé talenty treba podporovať, pretože na nich stojí to, ako budú veci fungovať a vyvíjať sa v budúcnosti. A svadobné šaty tomu nie sú výnimkou.


Dúfame, že sa vám tento diel série páčil a v ďalšom sa možete tešiť na... (nuž, nechajte sa prekvapiť) ;)

Príjemný víkend praje Perfect Day team :)

Zdroje: Martin Šveda / Ondrej Urban / Laura Belišová / Nora & Jakub Čaprnka / Tomáš Prištiak / archív Veronika Hložková / Patrícia Kvasňovská / archív Ushyté

Starší článok Novší článok

 

Odporúčame