Perfect Day

K svadobným šatám nevesty patrí už stáročia neodmysliteľne aj svadobný závoj. Možno ste nevedeli, ale jeho história siaha až do starého Ríma. Ľudia v tej dobe verili, že zlí duchovia by mohli byť priťahovaní krásou nevesty, preto zakrývali tvár nevestám ľahučkým závojom, aby tak zmiatli a odohnali zlých démonov. Iní hľadajú ich pôvod v dohodnutých sobášoch, kedy závoj ženíchovi znemožňoval vidieť jeho nevestu pred obradom a odskočiť tak náhodou od zmluvy. V stredoveku predstavoval nevestin závoj zase symbol čistoty, zdržanlivosti a skromnosti. Zároveň bol vyjadrením nevestinej odovzdanosti a poslušnosti voči svojmu budúcemu manželovi. Až približne v 16. storočí sa stretávame s čelenkou s jemným závojom, no a obľúbené závoje s čipkou spopularizovala až svadba kráľovnej Viktórie v roku 1840.

V súčasnosti už mnohé nevesty nahrádzajú svadobný závoj kvetmi, rôznymi šperkami či inými doplnkami, no stále sa nájde ešte dostatok obdivovateliek tohto svadobného doplnku a my z Perfect Day patríme rozhodne k nim! Nielenže zdôrazňuje krásu a vlastnosti nevesty, ale finalizuje aj jej celkový vzhľad. Pridaním závoja sa totiž akoby "premenia" aj samotné svadobné šaty a až potom sa naozaj cítite ako nevesta.

Práve preto sme si dnes pripravili pre vás malého sprievodcu do sveta závojov, ktorý vám pomôže zorientovať sa v bohatom výbere a nájsť ten pravý závoj k vašim svadobným šatám. 

Pripraviť sa, začíname!

1. Sieťkový závoj

Sieťkový závoj (angl. 'Bird cage veil') je pôvabný mini závoj, zakrývajúci oči alebo celú tvár nevesty, prípadne len účes. Jeho dizajn je ideálny práve pre milovníčky vintage štýlu 40-tych a 50-tych rokov, ktorým dodá nádych tajomnej romantiky.

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_0157

2. Závoj do tváre 

Krátky závoj do tváre (angl. 'Blusher veil') býva súčasťou dlhého závoja, ale nosí sa často aj samostatne. Je veľmi populárny u neviest, ktoré chcú na svojej svadbe dodržať stáročnú tradíciu, že nevesta by sa nemala vidieť so svojm milovaným pred svadbou. Krátky závoj umožňuje neveste ostať jemne zahalená až do okamihu, kým sa nestretne so svojm ženíchom pred oltárom. :)

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_0158

3. Závoj po lakte alebo po končeky prstov

Závoje po lakte alebo po končeky prstov (angl. 'Elbow and Fingertip veil') sú pre svojú dĺžku (76cm alebo 114cm) veľmi praktické najmä pre svadby v exteriéri. Zároveň vynikajú úžasnou univerzálnosťou a vynikajúco sa hodia k detailne prepracovaným typom šiat, ktoré nechcete zbytočne zakrývať.

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_0167

4. Kaplnkový závoj 

Niektoré dĺžky svadobných závojov dostali mená podľa toho, ako a kde boli nosené. Kaplnkový závoj sa nosil napríklad na formálnejších svadbách, ktoré sa konali v kaplnke alebo v malom kostole. Jeho dĺžka siaha až úplne po zem a môže dosahovať cca 228 - 320 cm. Dokonale sa teda hodí pre vás, budúce nevesty, ktoré ste si vybrali šaty bez vlečky. :)

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_0170

5. Katedrálny závoj 

Katedrálny závoj (angl. 'Cathedral veil') je najdlhší závoj, ktorý sa v minulosti mohol nosiť iba na svadbách v katedrálach. Ide o naozaj pompézny závoj, ktorý dosahuje dĺžku cca 365 cm a mal by presahovať dokonca vlečku nevestiných šiat. Na svadbe ho mala napríklad princezná Diana, Grace Kelly alebo Reese Witherspoon.

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_0169

6. Španielsky závoj 

Španielsky závoj (angl. 'Mantilla veil') je okrúhleho alebo oválneho tvaru a pôvodne bol celý vyrábaný z čipky. Dnes sa však už stretávame aj s tylovým variantom španielského závoja, ktorý má už len čipkovaný lem. Na kráse mu to však neubralo, čo poviete?

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_0159

7. 'Juliet cap' závoj

Pre vás, budúce nevesty, ktoré ste sa stále ešte dostatočne nenabažili vintage štýlu, sme objavili tieto ohromujúce 'Juliet cap' závoje. Sú synonymom 20-tych rokov a ich najcharakteristickejším rysom je "čiapočka", ktorá je zdobená alebo olemovaná čipkou, prípadne bohatým štrasom. Ich podmanivej kráse prepadli aj také osobnosti, ako je Kate Moss, Lilly Allen a Jackie Kennedy.

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_0156

8. Jednovrstvový závoj 

Závoj z jednej vrstvy tylu (angl.'Single Tier veil') je jednoduchý, ale pritom elegantný. Umožňuje nevestám letmo zahaliť holý chrbát, alebo naopak odkryť zaujímavý detail na zadnej časti svadobných šiat. Uchytáva sa najčastejšie malým hrebienkom, ktorý len jednoducho vsuniete do vášho účesu a môžete šťastne vykročiť k oltáru za svojím drahým.

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_0164

9. Padavý závoj 

Pri padavom závoji (angl. 'Drop veil') je tyl strihaný to kruhu a ostáva nenariasený. Vytvára tak akúsi jemnú drapériu, ktorá zakrýva celú hlavu a tvár nevesty. Konečným výsledkom je veľmi jemný, čistý a romantický vzhľad. Podobný závoj ste mali možnosť vidieť aj na svadbe Kate Middleton a princa Williama. :)

Malý tip od nás: K tomuto typu závoja sa skvelo hodí veniec z kvetov. Buď ho zakryjete závojom, alebo ho naopak založíte na závoj ako korunku. Výsledok vyzerá dychberúco! Navyše, ak sa rozhodnete počas hostiny dať si závoj dole, ostáva vám kvetinový veniec ako krásna ozdoba do vlasov.

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_0162

10. Kaskádový závoj

Kaskádový závoj (angl. 'Cascade veil') je strihaný tak, aby sa jeho dĺžka smerom nadol predlžovala stupňovito. Opticky sa tak vytvorí kaskádový efekt, čo pridáva závoju na efektnosti. Zo známych osobností mala kaskádový závoj na svojej svadbe napríklad Cheryl Cole.

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_0163

11. Polkruhový závoj 

Polkruhový závoj (angl. 'Half Circle Veil') je, ako už prezrádza jeho názov, strihaný do polkruhu a jeho dĺžka končí približne na ramenách. Býva jednovrstvový z jednoduchého alebo vzorovaného tylu, prípadne olemovaný čipkou.

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_0165

12.  'Bubble' závoj 

Posledný typ závoja, ktorý vám dnes chceme ukázať, je tzv. Bubble, ktorý v 50-tych rokoch preslávila Priscilla Presley. Je strihaný do kruhu a skladá sa buď z jednej, alebo viacerých vrstiev tylu, čo mu výrazne dodáva na objeme. Obyčajne býva dlhý po ramená alebo po lakte. Ako môžete vidieť aj na nasledujúcich fotkách, dnes už existuje v najrôznejších, menej či viac extravagantných prevedeniach. Stačí si už len vybrať ten pravý pre vás. :)

Malý tip od nás: Pre naozaj bohatý objem vášho závoja, nadvihnite opatrne jednotlivé vrstvy a zo vzdialenosti min. 30 cm ich nastriekajte lakom na vlasy.

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_0166

A na záver pár užitočných rád:

1. Pokiaľ si objednávate váš svadobný závoj cez internet, nezabudnite si overiť, či sedí odtieňovo k vašim svadobným šatám. Ak máte slonovinovo biele šaty (angl. ivory), určite sa k nim nebude hodiť snehovo biely závoj alebo naopak.

2. Rovnako by mal nevestin závoj ladiť s jej šatami aj štýlovo. Ak sú vaše svadobné šaty napríklad z čipky, mali by ste dobre zvážiť ďalšie vzory na závoji, prípadne si vybrať hladký alebo len s jemným čipkovaným lemovaním. V tomto prípade platí, že menej je niekedy viac. :)

3. Prispôsobte prostrediu vašej svadby aj dĺžku vášho závoja. Ak plánujete svadbu na nejakom neštandardnom mieste, ušetríte si tým kopu starostí. Určite nechcete, aby sa vám napríklad dlhý katedrálny závoj zachytával o pichľavé kríky v lese alebo bol celý od blata ešte pred obradom.

Tak, a to je od nás pre dnešok všetko. Prajeme vám krásny začiatok týždňa a už v stredu sa opäť prihlásime o slovo. :)

* Credits*  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Starší článok Novší článok

 

Odporúčame