Perfect Day

Krásne pondelkové predpoludnie prajeme z Perfect Day všetkým našim verným priaznivcom i vám, čo ste dnes prvýkrát zablúdili na náš blog. Ste u nás srdečne vítaní:)

Ako viete, máme radi všetko, čo je netradičné, neokukané a niečím iné... Na začiatok týždňa preto pre vás vyberáme opäť originálnu svadobnú inšpiráciu, ktorá vás dúfame ohromí rovnako ako nás. Nie, nie, dnes nebudeme mlsať žiadne sladké torty ani koláčiky dámy a páni! Zato vás ale pozývame na virtuálnu ochutnávku úžasných svadobných tortičiek vyrobených zo syra. Dobre počujete, zo syra! V našich zemepisných šírkach ste ešte asi nemali možnosť o nich počuť, ale vo Francúzsku sa bežne servíruje výber tých najkvalitnejších regionálnych syrov namiesto sladkého dezertu. K tomu samozrejme nemôže chýbať hrozno, figy, pečivo a dobré vínko:)

Ak teda nemáte veľmi radi sladké maškrty, tak slaná syrová svadobná torta je tou pravou voľbou pre vás. A nemusí byť hneď čisto francúzska, veď kvalitné a dobré syry máme predsa aj na Slovensku! Výber je teda čisto len a len na vás a vašej osobnej preferencii. Aby sme vám to však uľahčili, pripravili sme si pre vás niekoľko rád a dobrých nápadov ako slané syrové torty zostaviť, ozdobiť a naservírovať. Poďme teda na to!

1. Aby nikomu nechýbalo ... objednajte si u vášho dodávateľa pár extra kúskov navyše z vrchného poschodia. Zdola nahor sa totiž bochníky syra zmenšujú a tak sa môže stať, že niektorí vaši hostia nebudú mať vôbec možnosť ochutnať z najmenšieho syra. Aké množstvo syra je ideálne na jednu osobu? Počítajte tak 70-100 g na porciu torty. Ak máte medzi hosťami syrových fajnšmekrov, pokojne toto množstvo zdvojnásobte. Čo ostane, môžete zjesť na svadobnej afterparty:)

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_0513

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_0515

2. Kvalita a chuť nadovšetko! Z vlastnej skúsenosti vám môžeme povedať, že niektoré typy francúzskych syrov vynikajú takou výraznou arómou, na ktorú nie su naše slovenské čuchové a chuťové bunky zvyknuté. Jedná sa často o veľmi drahé a kvalitné druhy syrov, ale to ešte neznamená automaticky, že vám alebo vašim hosťom budú aj chutiť. Dobré je preto ochutnať vopred všetky druhy syra, ktoré sa rozhodnete použiť na vašu tortu a uistiť sa tak o ich kvalite, čerstvosti, chuti a aj vôni. Predídete tak nečakaným prekvapeniam v deň vašej svadby.

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_0511

3. Nebojte sa miešať rôzne typy syrov. Zostavte si vašu tortu podľa seba a pokojne použite mix tvrdých, mäkkých, polomäkkých, mladých, zrejúcich, alebo plesnivých syrov. Urobte si prieskum u vašich hostí, aký typy syrov im najviac chutia a tie zvoľte pre väčšie spodné poschodia:)

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_0516svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_0514

4. Na farbe a tvare  záleží! Vaša torta bude rozhodne zaujímavejšia na pohľad, pokiaľ sa pri výbere syrov pohráte s rôznymi  farbami a textúrami. Veľa sa dá čarovať aj s tvarmi jednotlivých syrových poschodí. Môžu byť okrúhle, hranaté alebo dokonca vyrezané do tvaru srdiečka:)

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_0521

5. Vyzdoba nesmie chýbať. Aj syrovú svadobnú tortu treba pekne vyzdobiť. Ako môžete vidieť aj na fotkách, možností je naozaj mnohóóó a všetky vyzerajú neskutočne lákavo. Jednotlivé poschodia môžete obložiť bylinkami, sviežou zeleňou, obľúbenými kvetmi, sukulentami alebo zvoliť talianske olivy či naše orechy. Úžasne vyzerajú syrové torty ozdobené práve ovocím ako sú figy, ďatle, hrozno, broskyne,jablká, alebo dokonca maliny a jahody.

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_0518svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_0512

6. Choďte do výšky. Vaša torta to znesie, nebojte sa. Stačí, ak jednotlivé poschodia ešte niečim spevníte ako sa to robí aj pri klasických svadobných tortách. Pri toľkých poschodiach však môžete ľahko stratiť prehľad, aké druhy syra tam vlastne máte. Super je, ak teda jednotlivé poschodia označíte navyše aj tabuľkami s názvami:) Jednoduché a prehľadné!

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_0510

7. A na záver pár slov k servírovaniu:) Dôležité je odhadúť správny čas, kedy vašu svadobnú syrovú tortu vystavíte. Ideálna je pre ňu izbová teplota, kedy syry nie sú ani príliš studené, ale ešte sa nezačínajú roztápať...

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_0519Taaaak, ktorá tortička vám dnes padla do oka? Vedeli by ste si predstaviť mať syrovú svadobnú tortu, namiesto tej klasickej sladkej? Ak sa na to veľmi necítite, ale naše dnešné slané syrové torty sa vám páčia, máme pre vás super tip! Spravte z nej súčasť vášho studeného bufetu a podávajte ju vašim hosťom s chrumkavým pečivom a dobrým vínom:) Myslíme, že úspech máte zaručený!

Dnes je to od nás už všetko. Lúčime sa a želáme krásny začiatok týždňa:)

 *Credits* 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Starší článok Novší článok

 

Odporúčame