Perfect Day

Pred pár dňami sme prekročili prah prvého letného dňa, čo (pre nás) znamená, že svadobná sezóna je v plnom prúde. Áno, máme medzi sebou nevesty, ktoré si už svoj svadobný deň odtancovali a v týchto chvíľach si už užívajú nezabudnuteľnú svadobnú cestu so svojim (už) manželom. Krásny pocit, že?:)  Ale teplomilné a septembromilné nevesty ešte len pomaly začínajú rekapitulovať, čo všetko už je na 100% vybavené, čo treba ešte potvrdiť a čo stačí vybaviť pár dní pred dňom „D“. Tak napríklad augustové nevesty by už mali mať zarezervované šaty, make-up stylistu a svojho kaderníka. Svadobné oznámenia by už tiež mali byť vytlačené a známky nalepené. Ale!! Jednou z tých svadobných záležitostí, ktoré nevesty často nechávajú „na neskôr“ sú napríklad svadobné koláčiky (i keď mne by sa to stať nemohlo, ja sa v koláčikoch vyžívam:)).

Keďže ja som veľký maškrtník a obdivovateľ cukrárskych schopností vytypovaných slovenských cukrárov (napr. Syslíkove tortičky, Sweetcakes bakery, Giraffe bakery, Dulce de leche a rôzne iné malé rodinné pekárničky, ktoré pečú kreatívne a hlavne chutne), nedá mi, aby som sa s Vami nepodelila o svoj príbeh o ťažkom, ale nakoniec vyhratom boji a dobrom pocite z víťazstva v kategórii „svadobné koláče“.

Môj príbeh je taký „slovenský“. Moderná nevesta, ktorá sleduje svetové trendy hádam na všetkých svadobných aj nesvadobných frontoch,  má presnú predstavu o výzore a chuti jej svadobných koláčikov. Malé chutné koláčiky, prevažne ovocné, ovocno-tvarohové, čokoládovo-ovocné, svieže chutné jednohubečky, ktoré si dvoma prštekmi zoberiete zo servírovacej misy a jednoducho vložíte do úst. Elegantne. Ako dáma. Chutí? Skvelé! Ideme do ďalšieho, veď sú také maličké, neutrpí ani svedomie ani váha. Nechutí? Nevadí! Nikto si nič nevšimol. Sú maličké, aby ste zvládli ochutnať viacero druhov bez výčitiek, že ak by aj jeden veľmi nechutil, neostane pred vami na tanieriku nedojedený celý večer. A ako vyzerajú!! Len blázon by odolal. Ovocné košíčky, cupcakes, cheesecakes, cakepops, macaroons... že mi nerozumiete? Nič to, prikladám ilustračné foto ;-)

Perfect Day, Svadba, Slovensko, Svadobna inspiracia, mnam_0001

Vráťme sa ale späť k zápasu. V druhom kúte ringu stojí budúca svokra s (nastávajúceho) krstnou. Predstaviteľky tzv. „starej školy“. „Stará škola“ vychádza výhrade z čias minulých, kedy sa na príprave svadobných koláčov a výslužiek podieľala celá dedina. Všetky ženy z nevestinho rodu piekli týždeň pred svadbou koláče všetkého druhu. Z toho prirodzene vychádza teória starej školy, že najlepšie koláče pečie známa (budúcej) svokrinej kolegyne z vedľajšej dediny. Svokrina kolegyňa povedala, že známa jej kamarátky si u nej dala piecť zákusky k svadbe svojej dcéry a vraj boli výborné. Je to tutovka. Nastávajúceho krstná zase odporúča cukrárku z jej okolia, lebo sa k nej dostala svadobná výslužka, a také zákusky vraj ešte nevidela, niečo nádherné (videla som foto na mobile.. predstavte si všetky tie punčové, kokosové, medové a neviem ešte aké rezy a na nich rôzne kvietky a motýliky vystrihnuté z marcipánu celého spektra farieb. Že mi nerozumiete? Neviete si to predstaviť? Ale rozumiete! Práveže rozumiete dobre, punčové rezy ozdobené marcipánovými motýlikmi. No niečo nádherné :) Aby však súťažiacich o najlepšie koláče nebolo v ringu málo, do mojej súťažnej kategórie pribudol ešte jeden silný súper, moja babka, ktorá si trúfa v 82-ke napiecť 500 zákuskov...

Takže takto nevesty moje. Moderná nevesta sa v práci za klávesnicou tvári veľmi vážne, aby bolo kolegom zjavné, že rieši veľmi dôležité pracovné záležitosti a neradno vyrušovať. Googli, inšpiruje sa a hľadá šikovných ľudí, ktorí už čo-to odkukali zo zahraničia. A že ich je! Svadobnú tortu a cupcakes jej nakoniec pečie kamarátka(!) presne podľa fotiek z pinterestu, a na zvyšok minizákuskov, cakepopsov a minikošíčkov našla jednu veľmi šikovnú pani cukrárku, ktorá nezaspala na cukrárskych vavrínoch. Ako darček pre svadobčanov poslúžili makronky z dielne Giraffe bakery. A boli božské!! Jediné čo nevesta ľutuje, že do svadobných dobrôt nezahrnula aj cheesecakes (čítaj čízkejky) napr. zo Syslíkových tortičiek. NEUROBTE ROVNAKÚ CHYBU!! :)

K zápasu už len toľko, po zajednaní zákuskov musíte zvyšné týždne už len s trpezlivosťou opakovane odpovedať na otázky, či NAOZAJ netreba objednať zákusky od pani z hornej dolnej, alebo či naozaj babka nemusí napiecť tie dobošky a či NAOZAJ bude tých zákuskov do výslužiek dosť. Ale to sa dá zvládnuť, my nevesty sme predsa silné ;-). A potom si už len vychutnať víťazstvo v podobe nadmieru spokojných svadobčanov, ktorí také kráásne a chutné zákusky ešte nikdy nevideli, a že boli naozaj neskutočné, a že krstná chodila všade s mobilom v ruke a fotila zákusok po zákusku, aby bolo všetko poctivo zdokumentované:)

Babičke som predsa len spravila radosť. Alebo (popravde) ona mne? Poprosila som ju, či by mi nenapiekla jej preslávené domáce lievance, ktoré mi robievala v časoch, keď som k nej chodievala na prázdniny. Že sa tejto úlohe potešila, o tom písať nemusím, ale že ja som z toho mala ohromnú radosť, to si ani predstaviť neviete!!:)

Perfect Day, Svadba, Slovensko, Svadobna inspiracia, mnam_0002

Takže milé nevesty, nenechajte sa pri prípravách ovplyvniť rodinou, ani známymi vašich známych. Vaša svadba je len o vás dvoch, a keby sa mali aj všetky babky na dedine na hlavu postaviť, musí byť podľa VAŠICH predstáv, hoci by ste si vysnívali párky v rožku namiesto sviečkovej. No a čo? To ste proste VY!

Credits * 1 2 3 4 *

Starší článok Novší článok

 

Odporúčame