Perfect Day

Priznajme si to dámy…my ženy sme nerozhodné bytosti a o to viac, ak sa jedná o výber svadobných šiat. Je to naozaj neľahká úloha a takmer každá budúca nevesta pociťuje dilemu, či šaty, ktoré si od detstva vysnívala, sú pre ňu naozaj tie pravé. Vo chvíli, kedy sa treba už naozaj rozhodnúť, začneme špekulovať a pociťovať stres, dokonca až paniku, že toto rozhodnutie bude konečné a nebude sa dať zmeniť. Aj ked’už máme vybratý štýl a máme akú takú predstavu o strihu, prichádza na scénu ďalší problém a to výber správnej svadobnej látky. Rovnaký štýl šiat totiž môže vyzerať úplne odlišne ak je urobený z rôznych látkok, lebo každý materiál je navrhnutý so zreteľným účinkom. Kým niektoré látky obopínajú telo, iné voľne splývajú a iné zasa pekne držia tvar. Niektoré z nich sú oceňované pre svoju výraznosť, iné naopak pre ich ľahkosť a vzdušnosť...  

Aby sa vám z toho nekonečného rozhodovania nezakrútila hlava, tak si dnes spolu urobíme menší výlet do sveta látok a predstavíme si najčastejšie používané materiály, z ktorých sa šijú svadobné šaty. Dúfame, že vám to pomôže sa trochu zorientovať a pri najbližšej návšteve svadobného salónu alebo vašej krajčírky budete mať jasno o tom, z akého materiálu budú šaty pre váš deň D.

Čipka 

Alenconská čipka je pomenovaná po regióne vo Francúzsku, kde vznikla v 16. storočí. Táto francúzska čipka sa vyznačuje výrazným kvetinovým vzorom, ktorý je vyšívaný pozdĺž okrajov s efektným lemovaním, pre dosiahnutie drahého 3 - D efektu. Pre jej luxusný vzhľad je právom nazývaná tiež "kráľovnou čipky". Aj Chantillská čipka získala svoje meno po meste ležiacom v malebnom Francúzsku. Jej základ tvorí priehľadná sieťovaná tkanina pokrytá množstvom kvetov, vďaka čomu pôsobí látka veľmi jemne a romanticky.

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_0572

Hodváb

Jeden z najvyhľadávanejších a najdrahších materiálov je už od pradávna hodváb. Je mäkký, jemný, ale zároveň aj ľahký, vzdušný a prirodzene lesklý a jeho zvláštnou vlastnosťou je, že sa dokáže prispôsobovať rôznym teplotám. V studenom počasí vás príjemne zahreje, a naopak v letných horúčavách príjemne chladí. Existuje hneď v niekoľkých typoch s rôznymi textúrami, ale najznámejší je surový hodváb alebo hodváb mikado.

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_0586

Žakar

Žakarová látka je taká, v ktorej je vzor tkaný do materiálu, namiesto aby bol vytlačený až neskôr. To robí spravidla žakar o niečo ťažším ako iné materiály a preto sa mu v horúcich letných dňoch radšej vyhnite.

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_0590

"Netting" alebo "Illusion"

Pre tento typ látky nemáme jeden názov v slovenčine, ale svojou textúrou je podobná organze alebo šifónu. Keďže je priesvitná,  použiva sa najčastejšie na jemné prekrytie výstrihu alebo na rukávy. Dodáva šatom sex appeal, bez toho aby ste odhalili všetko.

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_0579

Organza

Niekde medzi šifónom a tylom leží nám dobre známa organza. Tuhšia ako šifón, ale viac padavá ako tyl, ponúka organza nevestám nielen pocit ľahkosti a éterickosti, ale zároveň umožňuje vytvoriť štrukturovanejší tvar sukne než šifón.

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_0580

Satén

Pre svoj hladký povrch a vysoký lesk,  je satén veľmi vyhľadávaným materiálom v svadobnom priemysle. Ak rozmýšľate nad vintage štýlom 30tych rokov, tak práve satén by mohol byť tou správnou voľbou :)

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_0578

Šifón

Mäkký, jemný a ľahký ako vánok- taký je šifón, ktorý  je často používaný vo vrstvách alebo ako prekrytie na dosiahnutie romantického priam až snového efektu.

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_0574

Taft

Chcete aby vás bolo počuť ? Tak sa zamerajte na taft, ktorý sa preslávil svojim typicky rozoznateľným svišťavým zvukom. Navyše dobre drží tvar a prepožičia vašim svadobným šatom honosný vzhľad.

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_0589

Tyl

Ide o veľmi ľahučkú priehľadnú, ale zároveň tuhšiu tkaninu s charakteristickým jemným mriežkovaním, ktorá navyše dokáže vrstvením vytvoriť úžasný objem. Preto je tyl veľmi obľúbený u neviest, ktoré túžia po veľkej balerínkovskej "tutu" sukni.

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_0577

Zamat

Zamat je ťažší, ale veľmi mäkký materiál (skoro ako plyš), ktorého jemná textúra dodáva teplo a dramatickosť vášmu vzhľadu. Preto je ideálny pre jesennú či zimnú svadbu, kedy je počasie už chladnejšie.

svadba, svadobna inspiracia, slovensko,_0592

Postupne sa blížime k záveru dnešného článku, tak nám neostáva nič iné, len sa s vami nateraz rozlúčiť. Už čoskoro sa však prihlásime o slovo s ďalšim inšpiratívnym článkom:) Ak vás dnešná téma zaujala, tak vám odporúčame ešte omrknúť flyawaybride, alebo theknot, kde sa dočítate o ďalších bohatstvách z čarovneho sveta svadobných látok. Do skorého videnia!

*Credits* 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

 
Starší článok Novší článok

 

Odporúčame