Perfect Day

Netrvalo dlho a pripravili sme pre vás ďalší pokec. V tom dnešnom sme sa pýtali talentovaného fotografa Peťa Cagalu, ktorého však všetci volajú Cagi. Cagiho tvorba ma zaujala už asi pred rokom a pol a tak som rada, že ho máme aj tu u nás a že sme s ním mohli pokecať a ukázať vám ho možno aj v trošičku inom svetle. Dosť bolo rečí, poďme vyzdvedať:)

Bola fotografia vždy Tvoja vášeň alebo sa to všetko začalo inak?

Začalo to tak, že som sa zúčastnil ročného projektu EDS (European volutary service) v Taliansku, mojím spolubývajúcim bol španiel Sergio, vtedy ešte len začínajúci fotograf (www.sergiomartinez.eu). Videl som ako sa počas toho roka dokázal posunúť a z jeho zaujatia fotkou sa niečo nalepilo aj na mňa. V duchu som si hovoril, že by som to možno aj ja dokázal a od toho momentu som sníval o fotoaparáte J

Mal som niečo usporené a tak som bol rozhodnutý kúpiť si svoj prvý fotoaparát.  Všetko sa však vyvinulo inak. Nakoniec som vypočul volanie srdca a za všetky tie peniaze som tri dni pred Vianocami kúpil letenku z Milána do Arrecife a uskutočnil niečo ako definitívne rozhodujúcu cestu za svojou bývalou frajerkou. Musel som dobrodružne bez peňazí precestovať tisícky kilometrov aby som pochopil v okamihu niečo, čo som nedokázal za 5 rokov chodenia. Dodnes si spomínam na ten moment zlomu, jej pohľad keď som tam prišiel mám navždy odfotený v pamäti.

Perfect Day, svadba, pokec s Peter Cagala Photography_0009

Namiesto fotoaparátu som teda našiel lásku.

Fotoaparát som si kúpil až o dva roky neskôr, to už sme spolu žili na Gran Canárii a ja som si tam zadovážil svoju prvú zrkadlovku (Sony Alpha 100) a začal som sa venovať foteniu vo voľnom čase, keďže prostredie ostrovo je prudko fotogenické.

Ďalej to už každý pozná. Čítal som všetky internetové diskusie, snažil som sa prežuť každú kritiku na svoje zverejnené fotky o ktorých som si samozrejme myslel že sú dokonalé, pokúšal som sa napodobniť nedosiahnuteľných fotografov, ... potom zistíš že setový objektív  (tzv. štupel na čipe) treba naveky odložiť a kúpiť lepšie sklo, atď

Zo všetkého najviac mi však pomohlo mať svoju múzu a vždy ochotnú modelku zároveň – bola to tá, ktorá ma paradoxne o prvý foťák pripravila.

Perfect Day, svadba, pokec s Peter Cagala Photography_0002

Ako by si opísal Tvoj štýl?

Nikdy som sa to nepokúšal definovať, snažím sa o prirodzené fotky, bez nezmyselných póz z ktorých ide skutočná emócia a jemný spleen. Vždy na stretnutí pred fotením opakujem nevestám a ženíchom, že najdôležitejšie na fotení je ich vnútorná pohoda a skutočnosť že sa ľúbia, to sa potom prejaví aj na výsledku.

Čo Ťa inšpiruje?

Spokojnosť ľudí, ktorých fotím. Vynaliezavosť v nachádzaní nových lokácií na fotenie. 

Perfect Day, svadba, pokec s Peter Cagala Photography_0003

Ako vyzerá Tvoj typický pracovný deň?

Ako prvé prebalím dieťa, následne ak stihnem dám kávu a potom na bajku uháňam do práce. Pripravujem kultúrne podujatia v Trnave, takže buď som v kancli, alebo na akcii, v horšom prípade na porade. Večer prechádzka s rodinou a keď okúpem dieťa, sadáme obaja s manželkou za počítače a do noci upravujeme fotky.

Perfect Day, svadba, pokec s Peter Cagala Photography_0004

Čo máš na svadbách najradšej?

Možnosť nanovo zažívať s ľuďmi silné emócie, vidieť na otcoch ako sa im premieta život ich dcér pred očami, na matkách hrdosť na svojich synov. Keď vidím fungujúce rodiny, kde je cítiť zdravé vzťahy od detí až po starých rodičov.

Čo sa fotenia týka, mám veľmi rád moment, keď je uvoľnená atmosféra a nevesta a ženích mi začnú dôverovať .

Musím sa priznať, že niekedy sa nechám uniesť situáciou a zabudnem fotiť, vtedy sa len pozerám a usmievam. Samozrejme to nikdy netrvá dlho, ale sú to také momenty keď človek zabudne na okolitý svet a na to sú svadby bohaté.

Perfect Day, svadba, pokec s Peter Cagala Photography_0005

Ak by si sa zajtra mohol zobudiť kdekoľvek na svete, kde by si sa zobudil?

To je dobrá otázka, ja som nekonečný idealista a stále som jednou nohou niekde preč zo Slovenska. V poslednej dobe tu panuje tzv. blbá nálada. Ak ešte k tomu človek precestuje kus sveta a zažije, že niektoré veci môžu bez problémov fungovať, potom ho to stále ťahá von.

Ale keď sa naozaj nad tou otázkou zamyslím, tak by som sa chcel zobudiť tam kde som sa zobudil dnes, s mojimi dvoma ženami.

Perfect Day, svadba, pokec s Peter Cagala Photography_0006

Ako by vyzeral vysnívaný večer s priateľmi?

Ak mám teda naozaj snívať, tak potom na malej jachte niekde na pol ceste na Cabo Verde, chytajúc ryby.

Čo je vec, bez ktorej si absolútne nevieš predstaviť svoj život?

Zelený čaj, káva, pesto, víno, ale predovšetkým bez človeka čo ma ľúbi.

Čo Ťa zaručene rozosmeje?

Filmy Federica Felliniho a kamarát Žiška.

Perfect Day, svadba, pokec s Peter Cagala Photography_0008

Na čo by mala nevesta myslieť pri výbere fotografa?

Každý si vyberá podľa vlastného vkusu a estetickej zrelosti. Mňa si vyberajú ľudia s ktorými mám vždy niečo spoločné a viem si ich predstaviť ako svojich kamarátov, to ma veľmi teší. Takže nevesta by mala myslieť na to, čo ju na fotkách toho fotografa zaujalo, či jej vyhovuje jeho štýl. Svadba nie je lacná záležitosť, častokrát však ľudia podcenia fotografa, povedia si, veď môj kamarát má foťák, ten mi to nacvaká. Potom už je neskoro a nepomôže ani neviem aký sépiový filter ako záchrana.

Fotograf musí naozaj veľmi veľa investovať do fototechniky, kvalitného monitora, výkonného počítača, musí mať skúsenosti, vedieť ako sa správa svetlo v konkrétnych hodinách a v rôznych prostrediach, musí vedieť komunikovať s každým hosťom a spríjemňovať atmosféru svadobného dňa.  Na fotografovi ušetriť, to je ako nedať do slepačej svadobnej polievky sliepku, ale iba slíže. Veď jesť sa to dá.

Perfect Day, svadba, pokec s Peter Cagala Photography_0010

Cagi, ďakujeme za pokec:) Cagi s rodinkou býva v Trnave, ale ak sa vám jeho práca zapáčila, tak nesmúťte, cestuje za svadbami po celom Slovensku a verím tomu, že po vzájomnej dohode pôjde rád aj za hranice Slovenska:) Viac ukážok jeho tvorby si môžete pozrieť v jeho profile tu u nás, alebo na jeho webstránke, prípadne na Facebooku. Všetky foto sú od Cagiho, jeho profilovka je od ďaľšieho super fotografa Igora Vražiča

Starší článok Novší článok

 

Odporúčame