Perfect Day

Tak a je to tu... Dnes si vezmeme do parády našu Sonku. Možno niekto vie, niekto nie ale okrem toho, že ona je ta hlavná osoba, ktorá má na svedomí tento počin s názvom Perfect Day tak jej hlavná vášeň je fotografia, kde sa skrýva pod menom Inspired By Love. Momentálne ešte stále pendluje medzi Írskom (kde zopár rokov žila) a Slovenskom, kde fotí svadby a rande alebo spolupracuje  na editoriáloch. Momentálne má za sebou aj prvý úspešný workshop o fotení svadieb a už teraz plánuje ďaľší. Ale veď prečítajte si o nej sami.  Čo to "málo" vám o sebe prezradí sama :)

Perfect Day, Svadba, Slovensko, Pokec s Sona, Inspired By Love_0001

Kedy si zistila, že fotografia je niečo, čo Ťa baví a začala si pracovať na zdokonaľovaní ?

Hneď na začiatku sa ospravedlním, ja strašne rada “kecám”, takže toto asi bude na dlho a dúfam, že vás neunudím k smrti:) Fotenie ma začalo baviť pomerne skoro, ale nemôžem povedať, že od malička. Svoj prvý digitál som si kúpila, keď som pracovala v Nay Elektrodome, t.j. pred nejakými desiatimi rokmi. V tom čase som s ním ale väčšinou fotila len prírodu, kvetinky, dovolenka atď, taká klasika. Keď som potom išla pracovať do Prahy, tak som vedela, že chcem spraviť nejaký kurz fotografie. Akurát že začiatky v Prahe boli dosť náročné, takže som si buď mohla dovoliť kúpiť foťák (analóg, aký som nemala) alebo zaplatiť kurz, takže to nevyšlo. Najviac som na sebe začala pracovať, keď som dostala ako darček svoju prvú digitálnu zrkadlovku, keď som sa rozhodla začať fotiť „seriózne“ a potom znova, keď som začala fotiť na analóg.

Perfect Day, Svadba, Slovensko, Pokec s Sona, Inspired By Love_0002

Keď sa vrátime na začiatok tvojej kariéry, aké udalosti považuješ za prelomové ?

Podobne ako som už spomenula, prvá zrkadlovka, potom to, že sa kamarátke narodil syn, ktorý bol tak strašne chutný, že som ho neustále fotila. To bol okamih, kedy som sa zamilovala do portrétnej fotografie, do fotografie, ktorá zachytáva ľudí a ich emócie. A asi pred dvoma rokmi som objavila čaro analógu a filmu, ďaľší prelom. No a veľmi veľkým prelomom je, že som sa po siedmych rokov života a piatich fotenia v Írsku rozhodla vrátiť domov na Slovensko. To je veľký prelom, na ktorom momentálne stále pracujem, ale to už nie je prelom na začiatku kariéry, takže už stačí :)

Perfect Day, Svadba, Slovensko, Pokec s Sona, Inspired By Love_0003

Prečo si sa rozhodla pre Írsko ?

Odkedy som v štvrtej triede na základnej škole prišla do styku s anglickým jazykom absolútne som mu prepadla. Možno to znie divne, ale fakt si bez angličtiny neviem predstaviť svoj život :) Takže keď som chcela vyraziť do sveta, výber krajiny bol pomerne jednoduchý, musí sa tam hovoriť po anglicky. Samotné Anglicko už bolo v tej dobe dosť preplnené a nebolo úplne jednoduché nájsť si tam prácu. V Írsku v tom čase pracovala bratova priateľka (už skoro švagriná) , ktorá ma nalákala tam.

Perfect Day, Svadba, Slovensko, Pokec s Sona, Inspired By Love_0004

Si fotografka ale aj hlavná editorka a zakladateľka Perfect Day.. o čom ešte snívaš?

O svetovom mieri… O svete bez civilizačných chorôb…. O tom, aby sa ľudia k sebe správali milšie. Toto som si veľmi uvedomila po tých rokoch v Írsku, že Íri sú k sebe omnoho milší ako sme my tu na Slovensku. Jedna z vecí, ktoré mi veľmi chýbajú. Čo sa týka môjho fotenia, tak by som veľmi rada fotila hlavne na film a veľmi rada by som fotila svadby po celom svete. Čo sa týka Perfect Day tak dúfam, že sa nám podarí vytvoriť zdroj inšpirácie, ktorý ukáže všetkým, čo na Slovensku dokážeme, ale takisto by som chcela vytvoriť prostredie, kde sa naši dodávatelia medzi sebou poznajú osobne, stretávajú a podporujú a nepovažujú sa za nepriateľov a konkurenciu. Priateľstvá v svadobnom priemysle (samozrejme ak sú úprimné) dokážu byť veľmi prospešné…. Opäť niečo, čo som sa naučila v zahraničí. A jeden z mojich osobných snov, veľmi rada by som išla na pár mesiacov dobrovolničiť do Afriky. Získať inú perspektívu na život a zároveň pomôcť iným.

Perfect Day, Svadba, Slovensko, Pokec s Sona, Inspired By Love_0005

Ako by si opísala svoj štýl ?

Reálny, moderný, romantický, plný emócií.

Poďme trochu ku klientom. Dostaneš plnú dôveru pri fotografovaní a všetko nechajú na Teba alebo sú aj požiadavky, ktoré ti jednoducho nie sú pochuti?

Myslím, že toto súvisí s tým, ako dobre má človek spracovaný tzv. “branding”. Ak máš dobrý branding, tak by si mal priťahovať klientov, ktorý presne vedia, čo od Teba môžu očakávať  a to je presne to, čo chcú, takže Ti dôverujú.Myslím, že môj branding je už celkom dobrý, takže tých klientov ktorí chcú niečo iné, než ponúkam je stále menej a menej. Ale stále sa samozrejme sem tam takí nájdu. Ak zistím že to, čo očakávajú je niečo, čo naozaj nechcem robiť, poviem nie, prípadne odporučím niekoho o kom viem, že je pre nich ako stvorený. Ak to zistím neskôr, tak doručím to, čo klient požaduje, zásadne sa tým ale neprezentujem, pretože to nie je môj štýl a snažím sa vyvarovať podobnej nekompatibility do budúcnosti.

Perfect Day, Svadba, Slovensko, Pokec s Sona, Inspired By Love_0006

Kam sa chodíš nabíjať energiou ?

Do bazéna. Milujem vodu a plávanie je pre mňa obrovský relax. Do klubu, tanec je ďaľšia veľká vášeň. Kdekoľvek s hudbou. Ďalšia vec, bez ktorej si neviem predstaviť život.

Koho považuješ za inšpiratívnu osobnosť?

Beyoncé, Alicia Keys, Angelina Jolie, moje kamarátky Moniku a Zuzku. V podstate hocikoho, kto sa nevyhovára na systém, nehľadá výhovorky prečo niečo nejde a nedá sa, ale namiesto toho, si ide za svojím, vie že za akýmkoľvek úspechom stojí veľa tvrdej práce, ktorú sa nebojí vykonať a pádov, po ktorých sa ale vždy zdvihne a pokračuje ďalej na ceste za svojimi snami.

Perfect Day, Svadba, Slovensko, Pokec s Sona, Inspired By Love_0007

Slovo dovolenka, je niečo čo znamená pre Teba len relax alebo obúvaš túlavé botičky.

Tak 50 na 50. Jeden deň väčšinou relax pri bazéne/mori (skôr pri bazéne, v mori nerada plávam, mám panický strach zo všetkých morských živočíchov) s nejakou dobrou hudbou a čítaním, a druhý výletíky autom, loďou, objavovanie nového, fotenie, nakupovanie, party, tanec, hudba :)

Aká je Tvoja predstava ideálneho dňa?

Ráno sa zobudiť po výdatnom spánku, ísť si zaplávať, dať si skvelý obed s kamarátkou, relax s dobrou knihou, večer vynikajúce Beloved fotenie s fantastickým párikom a úžasným svetlom a potom ruka hore do klubu pretancovať noc s dobrou partiou:)

Perfect Day, Svadba, Slovensko, Pokec s Sona, Inspired By Love_0008

My ženy /teda ja medzi ne určite patrím/ milujeme módu. Aký je Tvoj štýl, čo prevláda u Teba v skrini?

Júúúúj, tak to je mix všetkého možného. Naozaj, mne to tak kolíše jeden deň mám náladu na tenisky, široké rifle a obyčajné tričko, ďalší skinny jeans, vysoké opätky na ktorých sa idem zabiť (niežeby som ich pri svojej výške 180cm potrebovala, ale veď sexy, nie? :)) a nejaký pekný top. No a na svadbách samozrejme fotím vo formálnom oblečení, takže slušné šaty a pohodlné balerínky tam nájdeš tiež.

Je niečo, čo Ťa dokáže ráno naštartovať?

Keďže nepijem kávu ani čaj, tak asi jediné studená sprcha, prípadne vidina niečoho, na čo som sa dlho tešila a v to ráno sa to deje…. Napr. letím na dovolenku alebo email v mojom inboxe, že mi prišli skeny filmu, ktoré si môžem stiahnuť, to je čistý adrenalín :D

Perfect Day, Svadba, Slovensko, Pokec s Sona, Inspired By Love_0009

Skús snúbencom poradiť ako asi vybrať toho správneho fotografa.

Je viac faktorov. V prvom rade sa vám musí páčiť jeho/jej práca. To je jasné. Mali by ste sa ale takisto zamyslieť nad tým, či ich štýl bude vhodný aj na vašu svadbu. Druhý rovnako dôležitý faktor je, ako na vás ten človek vplýva. Máte dojem, že je úplne v pohode a viete si predstaviť stráviť v jeho blízkosti celý deň a cítiť sa úplne v pohode? Dôverujete mu? Ak je odpoveď neviem, nie som si istá/istý, tak to by som ešte hľadala ďalej. Fotograf je asi jediný človek, ktorý s vami bude počas celého dňa, je nevyhnutné, aby ste sa s ním cítili v pohode. No a tretím faktorom je samozrejme cena. Ak je niekto po kom naozaj túžite mimo vášho dosahu, skúste sa pozrieť na váš rozpočet znova a zistiť, či niekde nemôžete ubrať, aby ste mohli mať práve neho/ju. Svadobné fotografie sú s najväčšou pravdepodobnosťou jediné, čo vám po svadbe zostane a budú vám celý deň pripomínať počas dlhých rokov, teda okrem manžela/manželky samozrejme :) Dobre si preto rozmyslite, kam investujete peniažky, čo je pre vás najdôležitejšie. Dobré jedlo? Skvelá zábava? Nádherné šaty? Lokalita, ktorú vám budú všetci závidieť? Album plný nádherných fotografií? A hlavne, nenechajte si do výberu fotografa kecať inými ľuďmi. Ak vám niekto niekoho odporučí áno pozrite sa na nich, ale ak to nie je to pravé, hľadajte ďalej. Je to váš deň, vaše rozhodnutie, vaše spomienky, ktoré majú byť uchované vás a vašich potomkov. 

Perfect Day, Svadba, Slovensko, Pokec s Sona, Inspired By Love_0010

Soničke veľmi  ďakujeme, že nám venovala trochu času a ešte viac o nej a hlavne viacero ukážkok jej práce si môžete pozrieť na jej webke alebo ju podporte tiež na facebookovej stránke. Užite si krásne chvíle počas ďalšieho predĺženého víkendu priatelia...

Starší článok Novší článok

 

Odporúčame