Perfect Day
Tento týždeň bol u nás na blogu plný krásy, preto dúfame, že ste sa inšpirovali a načerpali množstvo nových nápadov na blížiacu sa svadobnú sezónu, ktorá je už už za dverami  :) Presne aj z tohto dôvodu sa dnes porozprávame s niekým, kto vám zabezpečí spomienky na váš veľký deň "D". Fotograf Martin Šveda nie je len človek, ktorý obľubuje hru na gitare, cyklistiku či divadlo ale v prvom rade je to talentovaný fotograf, ktorý vám umožní zachytiť váš svadobný deň prostredníctvom krásnych, sviežich a štýlových fotografií. Poďme teda kecať...  

Kam siahajú Tvoje fotografické korene?

Ako veľa fotografov som aj ja začínal fotením krajiniek a prírody. Celé dni som sa vedel túlať s foťákom po lese a hľadať pekný záber. Vtedy som ešte fotil na film, takže pred stlačením spúšte som si všetko musel poriadne rozmyslieť. Bola to dobrá škola trpezlivosti.

Kedy si urobil svoju prvú fotografiu?

Asi ako 12-ročný na letnom tábore. Mal som taký ruský foťák za 30 korún a jednu rolku filmu na celé prázdniny.

Perfect Day, rozhovor_0078

Ako je to u Teba s formou záznamu fotografie?

Fotím už skoro výhradne na digitál, na anológ už mám len veľmi málo času, aj keď v chladničke skladujem ešte veľa filmov. V poslednom období som si obľúbil časozberné videá. Páči sa mi táto technika, lebo je na pomedzí fotografie a videa.

Čo Ťa inšpiruje pri tvorbe fotografie?

Asi je to zložité úplne konkretizovať, je to zmes rôznych vplyvov, ale asi najväčší podiel inšpirácie čerpám z prírody. Mám rád prírodné štruktúry so svojou skrytou harmóniou a dokonalosťou.

Aké svadby/štýl fotenia svadieb máš najradšej?

Mám rád svadby, kde je veľa mladých ľudí a živá hudba. To je zaručený recept na vynikajúcu zábavu. Vtedy netreba ani žiadny štruktúrovaný program.  Uprednostňujem skôr reportážny štýl fotenia, ktorý je síce náročnejší na sústredenosť fotografa, ale prináša neopakovateľné zábery s jedinečnou atmosférou. Pre mňa je veľmi dôležitá „pravdivosť“ mojich fotografií. Chcem, aby na nich boli reálne emócie a nie strojené úsmevy :-)

Perfect Day, rozhovor_0083

S akými klientmi najradšej spolupracuješ?

Najradšej mám odvážnych klientov, ktorí sa nezľaknú fotenia v náročnejšom prostredí. Rád fotím v divokej prírode a tam je niekedy naozaj zložité sa pohybovať v svadobných šatách. Najprv je však potrebné prekonať obavy mladomanželov a zažité stereotypy o svadobnom fotení v parčíku. Vždy som nadšený, keď sa mi podarí klientov prehovoriť na fotenie na hradnej zrúcanine, v hlbokom lese, či skalnej vyhliadke. Je to síce zložitejšie, ale výsledok potom stojí za to!

Aký  je Tvoj „recept“ na dobrú svadobnú fotografiu?

Asi najdôležitejšie je vytvoriť príjemnú atmosféru na fotení. Asi nikto sa nebude cítiť pred foťákom rovnako pohodlne ako v kresle svojej obývačky. Vždy sa snažím urobiť na fotení čo najväčšiu pohodu, len tak môžu vzniknúť prirodzené a emotívne okamihy. Potom už len stačí „obaliť“ emócie do estetického prostredia a recept na fotografiu je hotový.

Perfect Day, rozhovor_0081

Čím Ťa Tvoja práca napĺňa?

Moji kamaráti sa ma často pýtajú, či z toľkých svadieb už nie som vyhorený. Pre mňa je však každá svadba výzva, ktorá prináša odlišných ľudí, špecifické prostredie a jedinečnú atmosféru. Každú sobotu tak zažívam stále nové dobrodružstvo, na konci ktorého chcem odovzdať klientovi krásne fotografie, ktoré nebudú len záznamom akcie, ale hodnotnou a originálnou spomienkou na ich svadobný deň.

Máš nejaké obľúbené miesta, kam sa neustále vraciaš?

Vždy sa snažím vybrať na fotenie nové prostredie, takže len málokedy sa vraciam na už použité miesta. Výberu miesta venujem veľa času a často nachodím celé kilometre, kým nájdem to pravé miesto. Niektoré miesta majú osobitné čaro a ich atmosféra dokáže preskočiť aj na ľudí. To je potom ideálna situácia.

Najobľúbenejšie miesto na kávičku, zákusok, prípadne obed, večeru v Tvojom meste?

Ja som veľký kávičkár, takže každé miesto s dobrou kávou je moje obľúbené. Ideálne, ak si tam viem dať aj nejaký poctivý domáci koláč.

Perfect Day, rozhovor_0082

Tri veci, ktoré absolútne zbožňuješ.

Prechádzky so psom, horskú cyklistiku a klasickú gitaru.

Nejaké tipy pre naše páry, čo robiť ak chcú mať skvelé fotografie?

-  Najdôležitejšie je nebrať sa príliš vážne a venovať sa len svojmu partnerovi.

-  Pri fotení si spravte súkromie a zvedavých rodinných príslušníkov nechajte doma.

-  Svadobné šaty sa aj tak zašpinia. Netrápte sa teda každou špinkou na nich.

-  Neberte na fotenie množstvo rekvizít, menej je viac!

-  Pouvažujte nad svadobným fotením v iný deň, budete tak mať viacej času a väčšiu pohodu.

  Martinovi ďakujeme, že si našiel trochu času si s nami pokecať a samozrejme prikladáme aj link pokiaľ si chcete jeho prácu pozrieť ešte dôkladnejšie. Jeho fanpage si môžete lajknuť  TU alebo navštívte jeho web. A nám už neostáva nič iné, len vám všetkým zaželať pohodový víkend plný slnka priatelia. V pondelok sme tu opäť.  
Starší článok Novší článok

 

Odporúčame