Perfect Day

Prvý júlový ale hlavne pre mnoho z Vás aj prázdninový piatok nesie so sebou Pokec s... Tatianou z Wedday. Svadobná agentúra Wedday je na našom trhu už 10 rokov, čo môžeme považovať za skvelý úspech pre toto odvetvie. Pretože nie vždy bolo tomu tak, že dať si urobiť svadbu na kľúč bolo "bežné" či "normálne". Že za tým stojí kopec práce vám môžeme odklepnúť, ale to čo ich robí úspešnými je v prvom rade ich profesionálny prístup ku každému jednému zákazníkovi.  Jej skúsenosti a zážitky zo sveta svadieb a mnoho zaujímavého zo života bude stať za to, aby ste si v pohodičke prečítali náš dnešný pokec s..

Pssst... tie katastrofické scenáre by som si na vašom mieste nenechala ujsť. My sme sa slušne pobavili :)

Ste na trhu už 10 rokov, pamätáš si ešte svoje začiatky ?

Samozrejme, na to sa nedá zabudnúť, celé to prišlo do môjho života, ako veľká náhoda a šanca, ktorej som sa  chopila a držím sa jej dodnes. Pracovala som  totiž v reklamnej agentúre a neskôr na  marketingu v nákupnom centre, v oboch prácach bolo akčné a kreatívne prostredie, kde som sa naučila organizovať eventy,  módne prehliadky, reklamné kampane,  vedieť správne zadávať, navrhovať kalkulácie , vyučtovávať, dodržiavať  timingy atď…  to všetko bol super základ, z ktorého čerpám dodnes, lebo bez poriadneho systému, by pri  toľkých svadbách vznikol akurát tak veľký chaos… Čiže skúsenosti už boli, ale zrazu prišiel  pocit, že by som  túžila mať vlastný biznis podľa svojich predstáv. No a práve v tomto období prišlo jedno náhodné stretnutie s bývalou kolegyňou Martinou, ktorá sa chystala založiť si svadobnú agentúru a  nechcela ísť do toho sama. Tak ma oslovila a vzniklo Wedday. Bolo to zaujímavé obdobie, na trhu boli tak maximálne 4 väčšie svadobné agentúry a viacero salónov, ktoré poskytovali rozšírené služby, ľudia ešte neboli zvyknutí  organizovať si svadby  cez agentúru a tak trocha sa agentúr aj báli. Čiže klientov až tak veľa ako v dnešných časoch nebolo, ale záujem o našu agentúru bol od začiatku. Myslím, že sme boli prvou agentúrou, ktorá  nasadila jednotnú a  profesionálnu komunikáciu a to si ľudia všimli, hlavne tí, čo žili v zahraničí a  chceli svadbu na Slovensku sa na nás s radosťou  obracali  už v začiatkoch. Za tie roky sa svadobný biznis neskutočne  rozrástol agentúr vznikalo, ale aj zanikalo ako húb po daždi, ale  prežili, len tie najsilnejšie. V rámci našej agentúry sme si tiež prešli zmenami, Martina po prvých rokoch existencie odišla na materskú dovolenku a  potom sa z rodinných dôvodov už nevrátila späť a  agentúra teda  už vyše  8 rokov funguje čisto pod mojou taktovkou.

Kedy si si uvedomila, že chceš byť súčasťou svadobného sveta.

Hneď v začiatkoch som bola nadšená, prišlo to rýchlo a spontánne a aj keď je to strašne veľa práce a nevesty sú najnáročnejší klienti akých poznám, svadobný svet a svoju prácu milujem. Od detstva mám rada umenie, módu, dizajn, štýlove, pekné veci a práve pri tejto práci môžem ideálne skĺbiť moje ekonomické vzdelanie a hobby do jedného celku.

Perfect Day, rozhovor_0111

Čo všetko viete ako svadobná agentúra zabezpečiť ?

Úplne všetko, robíme aj  komplet svadby na kľúč, kde príde klient a vie, že chce napr. svadbu pre 80 hostí s  obradom a  hostinou  na jednom mieste a  my  mu navrhneme podľa jeho špecifikácii vhodnú lokáciu, pomôžeme vybaviť úradné dokumenty, zabezpečíme dopravu,  styling,  tortu  a zákusky,  kvety a  výzdobu,  tlačoviny,  program,  hudbu, koordináciu svadobného dňa… Ale naopak sú aj  svadby, kde si  chcú  viaceré položky vybaviť sami a  páči sa im napr.  náš štýl výzdoby a  zoberú si od nás iba kvety a výzdobu a  koordináciu, čiže využijú iba čiastočný servis agentúry.  To je vcelku zaujímave, že keď sme  zakladali agentúru, vôbec som nerátala, že budeme  fungovať aj ako  dekoračné štúdio vo vlastnej réžii, ale tým, že v danom období bola diera na trhu a  nevesty chceli často krát  dekorácie, vázy, stojany a materiály, ktoré  sa nedali zohnať na prenájom, postupne sme teda  nakupovali inventár, plus realizovali naše kreatívne nápady, tie mali úspech a dnes už máme  celkom  slušný sklad inventáru a za sebou nespočetne veľa  realizácii aj svadobných aj firemných   výzdob.

Aký štýl svadieb sa najviac preferuje na Slovensku ?

Myslím, že toto  sa  ťažko škatuľkuje,   je to individuálne a závisí to od  osobností každého páru. Stále prichádzajú a odchádzajú  nejaké trendy a farby a štýly,  niektoré nevesty sa  toho chytajú a svadbu  ladia  vyložene podľa módy, niektoré sú zase radi extravagantné  a musia byť v prvom rade iné  ako všetci, ostatné sú zase skôr konzervatívne a vsadia na overenú klasiku. Nás oslovujú všetky vyššie uvedené kategórie, ale  mierne asi predsa len  prevažujú konzervatívnejšie nevesty,  ktoré chcú elegantnú nadčasovú, skôr klasickú luxusne pôsobiacu výzdobu aj celú svadbu.  A mňa to aj teší, lebo keď sa ohliadnem za svadbami, ktoré sme robili aj  pred 6-timi rokmi, stále  je to  krásne a nemusíme sa za nič hanbiť. Možno to súvisí s tým, že  obrovský záujem  je o  svadby v kaštieli a práve do kaštieľa sa taký typ výzdoby najviac hodí…. Celkovo  ja zastávam názor, že  štýl svadby nám  vo veľkom určuje  lokácia.  Úprimne  povedané, páčia sa mi prírodné výzdoby s machom, špagátikmi, lúčnymi kvetmi atď. A veľa sme už aj takých robili…  ale musí to byť  v  prírodnom prostredí…  naopak v kaštieli, kde sú  kryštálové lustre a zlaté  zrkadlá,  prispôsobím výzdobu a celkový štýl  svadby zase  danému prostrediu, to je  základ.

Je Slovensko ešte ďaleko ak ide o upustenie od toho “tradičného” počas svadieb. (balóny okolo dvier, šunkové rolky). Alebo sú nevesty otvorené aj novým trendom. Ako svadba na lúke a pod.

Šunkovú rolku si už ani nepamätám, kedy som naposledy niekde jedla, všetky reštaurácie sa už v dnešnej dobe predháňajú s výberom  zaujímavého menu na svadbu…  a tak isto balóny  okolo  dvier, to už moc nevídavam. Myslím, že nevesty už  pokročili a naše svadby  sa  štýlom  aj priebehom podobajú zahraničným inšpiráciám…. Dosť neviest tiež pochopilo, že výzdobu a organizáciu nezvládnu sami, a aspoň minimálne na ňu si volajú profesionálov. Z tradícii a  zvykov je  stále  populárne  rozbíjanie taniera,  prenesenie nevesty cez prah, jedenie polievky z jedného taniera, čepčenie…  sú to prijemne vsuvky a  oživenie programu a  dokonca  cudzinci to doslova milujú, to je pre nich to pekné a iné a exotické, čo si odnášajú zo slovenskej svadby ako  top zážitok. Svadba na lúke, záujem o ňu tu máme už dlhé roky a  zopár sa  nám aj podarilo realizovať, je to  krásne,  ale riskantné a  stále  je treba myslieť na to, že u nás nie sú   na to 100% podmienky. Ťažko zaručíme, že  bude  pekné počasie a  preto treba mať vždy pripravený aj plán B.

Perfect Day, rozhovor_0112

Odkiaľ čerpáte inšpiráciu ?

Hlavne cez internet a sem tam aj od samotnej nevesty,  napr. realizovali  sme morskú svadbu, alebo páviu svadbu… s týmito témami prišli naše vlastné nevesty a my sme sa  z danej témy odrazili a  vznikli z toho krásne návrhy a realizácie….

Prezraď nejaké katastrofické scenáre počas príprav.

- Z cukrárne dovezú  inú tortu ako bola  objednaná/ omylom to vymenili s inou svadbou.

- Svadobčanov nechcú pustiť do areálu, lebo sa tam  koná  pretek, o ktorom  nik nikoho neinformoval a  prístupová cesta je  uzavretá.

- Dodávateľ na technické zabezpečenie, postaví  parket na lúke, ktorý zle podloží a celé sa to prehýba…

- Mešká prepravná spoločnosť, čo ma prepraviť hostí na obrad a nezdvíhajú vám telefón…. Prípadne,  pri  rozpisoch hotelov a  príchodov hostí, popletú  hotel a  odvezú  významného hosťa  do iného hotela, ako  mali…Všetko sa samozrejme vždy vyrieši, veď na to máte svadobného koordinátora :) 

MercedeS Design

Ako vyzerá Tvoj typický pracovný deň?

Hihi, no to je veru nikdy nekončiaci pracovný  kolobeh…  začnem ráno mailami, potom stretnutie  klient napr.  u nás v agentúre, potom zase niečo vyzdvihnúť, nakúpiť a objednať na sobotnú svadbu/ to voláme behačky alebo chystačky,  medzi tým  veľa  telefonátov, potom zase  ďalší klient  niekde  u neho  v práci alebo v nákupnom centre, potom  bežím pre dcérku do škôlky  a   do večera sa venujem  jej a  rodine, ale tým deň  nekonči.  Večer keď uložíme malú, nastupuje moja nočná smena, kde veľa krát ešte  do neskorej noci  vypracovávam  kalkulácie , riešim  vyúčtovanie, faktúry, ponuky, harmonogramy príprav atď…

Film alebo kniha?

Skôr film, lebo na knihy nie je  momentálne čas.

Ako by vyzeral vysnívaný večer s priateľmi?

Vždy inak, záleží od môjho momentálneho rozpoloženia, raz je to veľký žúr, milión kámošov, zábava, uvoľnenie….  Inokedy skôr  príjemne posedenie pri dobrom jedle a vínku – toto  druhé mám  rada aj v meste v reštauráciach alebo  u niekoho na návšteve na záhradke…

Perfect Day, rozhovor_0113

Tri veci, ktoré absolútne zbožňuješ.

Moju rodinu – manžela a dcérku, Thajsko, More

Ak by si mal dať neveste jednu radu, pri plánovaní jej vysnenej svadby, bolo by to….

Celkovo za tie roky sa mi veľmi  osvedčilo, že najdôležitejší je  komfort  hostí, finálne  je  všetkým  hosťom jedno ako  to máte všetko  nádherné, akí ste vy nádherní,  ak je im  zima, alebo sú v blate, alebo  sú  hladní a smädní,  rýchlo zabudnú na   všetko krásne okolo a svadba nezanechá  dobrý dojem. Druhá vec je koordinácia svadby, za ktorú nám naše nevesty ďakujú, že bez nás  by to nezvládli s takou plynulosťou a  hladkosťou.. Toľko krát sa mi už stalo, že nevesta povedala, že jej  napr. my zabezpečujeme väčšiu časť  koordinácie a s druhou jej pomôžu družičky alebo rodinní príslušníci, a  potom  to  až na zopár  výnimiek vždy dopadlo tak, že sme  my zastrešili aj družičkovské povinnosti, lebo kamarátky sa zarozprávajú  s  priateľmi,  venujú sa hosťom, čo je tiež super, ale aby to  všetko klapalo, je potrebné, aby  niekto  naozaj koordinoval všetkých dodávateľov a personál aj hostí  a nezabudol na dôležité detaily, ktoré robia svadbu dokonalou.

Ďakujeme Táničke za toto príjemné kecanie a samozrejme baby z Wedday môžete sledovať aj na ich facebooku alebo na oficiálnej stránke TU. A vám priatelia želáme už len poriadny faktor opaľovacieho krému, plne pľúca na nafukovačky a hor sa do vody, čaká nás tropické obdobie:)

V pondelok sme tu zas, tak sa stavte!

Starší článok Novší článok

 

Odporúčame