Perfect Day

Ani sme sa nenazdali a máme tu ďalší pondelok. A keby len to, ale s ním aj polovičku mája, čo znamená, že mnohým z vás sa určite ich deň "S" nezadržateľne blíži.

A preto sme sa dnes rozhodli začať s novou sériou článkov s názvom "Rada odborníka".  V tejto sérii sa vám budeme snažiť vždy priniesť výborné, a hlavne užitočné rady od na slovo vzatých odborníkov, ktoré vám snáď uľahčia plánovanie, prípravy alebo samotný priebeh svadobného dňa.

V prvom diele sme sa rozhodli vytiahnuť nejaké tie umy od našej vlastnej Soni, ktorá okrem toho, že má pod palcom Perfect Day, fotí tiež pod menom Inspired By Love. Takže odovzdávame slovo. Otázka znela jednoducho:

Kedy je najlepšie fotiť svadobné portréty?

S: Ďakujem za slovo. :) Toto je momentálne naozaj veľmi populárna otázka, ktorú samozrejme preberám vždy s každým párom individuálne, pretože všetko závisí od ich predstáv, časového harmonogramu, lokalít, atď.

Na Slovensku si už dlhšiu dobu drží prvenstvo fotenie svadobných portrétov (t.j. portréty ženícha a nevesty) pred samotným obradom.

Na druhom mieste sa za ním objavil pomerne mladý trend fotenia portrétov v úplne iný deň ako svadobný. Niekedy je to piatok pred svadbou, inokedy zasa nedeľa po, ale častokrát, hlavne v prípade, keď má nevesta zakúpené svoje vlastné svadobné šaty, sa portréty fotia v úplne inom termíne, pokojne týždeň-dva, či mesiac po svadbe, v extrémnych prípadoch dokonca v úplne inom ročnom období.

No, a tretia možnosť, ktorá je vo väčšine západných krajín úplne normálna, je zatiaľ u nás stále skôr anomáliou, a tou je fotenie portrétov po obrade.

perfect day, svadba, slovensko, kedy fotit svadobne portrety, inspired by love_0015

Poďme sa teda spoločne pozrieť na plusy a mínusy týchto troch možností:

Fotenie pred obradom v deň svadby

+ viac času po obrade, ktorý môžete stráviť s rodinou a hosťami
Tento bod asi netreba príliš vysvetľovať. :)

+ pri správnom plánovaní a následnom dodržaní harmonogramu, môžete stráviť fotením či prípadným cestovaním na lokalitu fotenia viac času, než keby ste sa fotili až po obrade
Dôležitý je začiatok tejto vety, a to pri správnom plánovaní... Nespočetne veľakrát som sa ocitla v situácii, kedy z pôvodne plánovaných 2 hodín vyhradených na cestovanie a fotenie, nám zostalo iba približne 30 minút, lebo sa natiahli prípravy. Preto, ak si vyberiete tento variant, uistite sa, že dodržujete harmonogram príprav, aby ste sa vyhli stresu a mohli sa ísť fotiť na vami vysnívané lokality. :)

perfect day, svadba, slovensko, kedy fotit svadobne portrety, inspired by love_0017

+ vidíte sa pred obradom
Možno si myslíte, že som sa pomýlila a toto by asi skôr malo byť mínus. Ale nie, nie je tomu tak. Ja tento bod považujem za plus. I keď nie som zástancom fotenia portrétov pred obradom, určite som obrovským zástancom tzv. "First Look" trendu, teda toho, keď ženích uvidí nevestu po prvýkrát ešte pred obradom. A nie, nemyslím teraz, že sa budete spolu pripravovať v tej istej miestnosti a celé to "uvidí ma, až keď pôjdem uličkou" je tým pádom úplne pasé. To nie. To práve musí byť. Musí tam byť ten okamih prekvapenia. Jediný problém, ktorý s tým mám, je "až keď pôjdem uličkou"... :)

Ak môžete, oddeľte sa od seba už deň predtým, spite oddelene na iných miestach, pripravujte sa ráno každý zvlášť, neukazujte mu predtým svoje šaty ani žiadne doplnky, nech je šokovaný, dojatý a extrémne šťastný, že si berie za ženu práve vás. To je nutnosť.

Ale nikde nie je napísané, že tieto pocity nemôžete prežívať osamote len vy dvaja (prípadne v trojici s vaším fotografom). Nie je dokázané, že keď vás uvidí, až keď budete kráčať uličkou, bude to pre neho silnejší zážitok. Ja si práve naopak myslím, že omnoho silnejší, krajší a hlavne "súkromnejší" zážitok to bude, keď sa uvidíte ešte pred obradom. Môže to byť pokojne len na 5 minút. Na mieste až tak nezáleží, pokiaľ je tam dostatočne dobré svetlo na fotky. Ide o ten moment, kedy vás uvidí po prvýkrát a povie vám, ako úžasne vyzeráte, aký je šťastný a ako veľmi vás ľúbi, pobozká vás, vyobjíma do sýtosti a možno sa objaví aj nejaká tá slza dojatia. :)

Bohužiaľ, ak sa po prvýkrát uvidíte, až keď k nemu prídete tou vysnívanou uličkou, na tieto krásne slová často nie je čas ani priestor. No a keď si ich nepoviete pred obradom, zabudnite na to, že si ich poviete po obrade, pretože po obrade je všetko zrazu už len jeden rýchly sled udalostí, ktorý sa len tak ľahko nezastaví. Okrem toho, myslíte si, že reakcia vášho drahého bude úprimnejšia, ak na ňu budete čakať len vy a váš fotograf, alebo ďalších 40, 50, 60 a viac hostí?

perfect day, svadba, slovensko, kedy fotit svadobne portrety, inspired by love_0006

- s najväčšou pravdepodobnosťou to najhoršie možné svetlo na fotenie
Veľa ľudí si myslí, že keď je vonku krásne slniečko, tak budú predsa krásne fotky. Áno, budú, ale bohužiaľ, ak sa fotia svadobné portréty pred obradom, časovo to zvyčajne vychádza na fotenie okolo obeda, kedy je však z pohľadu fotografa to najhoršie svetlo. Takmer nikde sa nedá nájsť tzv. otvorený tieň, keďže takmer nič tieň nevrhá, lebo slnko je priamo nad našimi hlavami. Čo ale napríklad tiene vrhá, sú vaše vlastné mihalnice, ktoré vám vyčarujú, ani nebudete vedieť ako, tmavé kruhy, resp. tiene pod očami, ktorých sa len veľmi ťažko zbavuje. Slnko niekedy môže byť naozaj príliš silné a vy môžete na fotkách kvôli tomu žmúriť, alebo vám dokonca začnú slziť oči a ničiť vám ten nádherný make-up.

- menšia pohoda
Ak sa prípravy natiahli a práve na portréty vám nezostalo veľa času, ak sa počas príprav doťahujú posledné detaily výzdoby, alebo niečo nevychádza podľa plánu, môže byť pre vás pomerne náročné odosobniť sa, odísť od toho všetkého a užívať si naplno fotenie vás dvoch.

perfect day, svadba, slovensko, kedy fotit svadobne portrety, inspired by love_0011

Fotenie v úplne iný deň

+ toľko času, koľko len chcete
Pri fotení v úplne iný deň ako svadobný sa môžete na svojich svadobných portrétoch doslova vyblázniť. Samozrejme, nezabudnite si overiť, akým spôsobom váš fotograf fotenie v iný ako svadobný deň účtuje, aby ste na konci dňa neboli prekvapení. :)

+ môžete ísť kamkoľvek 
Tým, že máte more času, nemusíte svoj výber lokality obmedzovať na miesta, ktoré su v relatívne krátkej vzdialenosti od vašej svadby. Môžete si dať pokojne výstup na Gerlachovský štít, výlet do Schlosshoffu, do Ledníc, na vašu obľúbenú lúku, proste kamkoľvek, a fotiť sa tam.

+ väčšia pohoda
Je dosť možné, že si fotenie celkovo omnoho viac užijete, pretože nie ste pod časovým tlakom, nemusíte premýšľať, čo bez vás robia vaši hostia, čo ešte treba vybaviť pred obradom, atď.

perfect day, svadba, slovensko, kedy fotit svadobne portrety, inspired by love_0003

+ lepšie svetlo
Keďže nie ste časovo obmedzení, mali by ste byť schopní dohodnúť sa s vaším fotografom na fotení počas najlepšieho svetla, t.j. cca dve hodiny či hodinu pred západom slnka až do jeho úplného západu. Resp. tým, ktorí sa chcú fotiť na nejakých obľúbených turistických lokalitách, odporúčam približne hodinu až dve po východe slnka, keď ešte väčšina turistov spí, takže sa vám nebudú motať popod nohy. :)

+ lepšie počasie
Pokiaľ vám zrovna nevyšlo počasie počas svadobného dňa, pri fotení svadobných portrétov to možno vyjde. :)

- viac výdavkov
Musíte si dať znova urobiť vlasy a make-up, prípadne sa namaľovať svojpomocne, čo teda ja osobne na svadobné portréty moc neodporúčam, takže to v konečnom dôsledku môže so sebou priniesť ďalšie výdavky.

perfect day, svadba, slovensko, kedy fotit svadobne portrety, inspired by love_0016

- nesústredenosť, prípadne únava
Pokiaľ nemáte svoje vlastné svadobné šaty, ale požičali ste si ich zo salónu, musíte tým pádom s najväčšou pravdepodobnosťou fotiť portréty deň pred alebo deň po svadbe. To znamená, že môžete byť buď totálne nesústredení, pretože sa vám hlavou bude hnať milión vecí, čo všetko ešte treba poriešiť, doladiť a vybaviť, alebo práve naopak, budete po tom všetkom natoľko vyčerpaní, že na nejaké fotenie už v podstate nebudete mať silu. Ak máte svoje vlastné šaty, odporúčam fotiť portréty najskôr tak týždeň pred alebo maximálne týždeň po svadbe, aby ste zachytili na fotkách veľmi podobnú prírodu, resp. obdobie, počas ktorého ste svadbovali. Je prinajmenšom netradičné mať album s fotkami z letnej svadby, ale so svadobnými portrétmi, ktoré sú jednoznačne jesenné. :)

- menšia pohoda
Aj napriek tomu, že by fotenie v iný deň ako deň svadby malo byť proste úplne skvelé, nie vždy je tomu tak. Predsa len, aj po svadbe ide život ďalej a nikde nie je napísané, že už na druhý deň, prípadne týždeň po svadbe, vás partner niečím nesklame alebo nenahnevá, no a potom choďte fotiť svadobné portréty... Verte mi, zažila som to a nie je to veru tak celkom jednoduché. :)

perfect day, svadba, slovensko, kedy fotit svadobne portrety, inspired by love_0014

Fotenie po obrade

+ lepšie svetlo 
Vysvetlené vyššie, rekapitulácia v skratke - čím nižšie je slnko na oblohe, tým lepšie svetlo na fotky.

+ uvidí vás, až keď budete kráčať uličkou
Pre mnohé nevesty vysnívaná situácia, u mňa skôr mínus, ako som už vysvetlila vyššie.

+ väčšia pohoda
Keďže to "najhoršie" už máte za sebou, stihli ste sa pripraviť, vyzeráte skvele, obrad sa udial bez nejakých katastrof, môžete si konečne začať užívať svoj deň a aj samotné fotenie. :)

perfect day, svadba, slovensko, kedy fotit svadobne portrety, inspired by love_0010

- menej času na rodinu a hostí
Toto je pomerne diskutabilný bod. Je pravda, že harmonogram slovenských svadieb neberie príliš ohľad na fotenie po obrade. Na zahraničných svadbách sa však po obrade deje tzv. "cocktail hour", ktorá je vytvorená ako priestor na to, aby sa párik mohol ísť fotiť a aby sa potom mohli v pokoji odfotiť aj akékoľvek rodinné skupinové fotky. Hosťom sú počas toho servírované nápoje (väčšinou šampanské, prípadne to, čo si objednajú) a tzv. "finger food" (jednohubky). Často je zabezpečená aj nejaká forma živej hudby, aby sa hostia "nenudili", kým čakajú, kedy sa párik vráti z fotenia. Takáto "cocktail hour" môže trvať tak dlho, ako chcete. Je len na vás, ako sa dohodnete s vašou lokalitou, fotografom a rodinou. :) V zahraničí trvá zvyčajne jednu až dve hodiny, čo je podľa mňa viac než dosť času na akékoľvek fotenie.

Ak však so žiadnou "cocktail hour" nepočítate, tak je naozaj sporné, či je dobrý nápad nechať svojich hostí čakať  "o suchu" na to, kým sa vrátite z fotenia. Z môjho pohľadu je už potom naozaj lepšie plynule pokračovať po obrade v prirodzenom slede udalostí a radšej si odbehnúť odfotiť pár fotiek niekedy medzi jednotlivými chodmi jedla, alebo ak máte letnú svadbu, tak pokojne až po prvom tanci.

- uvidí vás až pri obrade
Pre mňa osobne je toto skôr mínus, už vysvetlené vyššie. :)

perfect day, svadba, slovensko, kedy fotit svadobne portrety, inspired by love_0002

No, tak a to by sme mali. Že som vám teda príliš nepomohla a neuľahčila rozhodovanie? OK, tak ešte na záver pridám mnou odporúčaný koncept:

Fotiť sa len v deň svadby, ale aj pred aj po pobrade

Získate to najlepšie zo všetkého. :) Rozdeľte si fotenie na dva cca 20-25 minútové bloky (čas treba upraviť podľa potreby, ak je treba cestovať, prípadne podľa odporúčania vášho fotografa), z toho jeden si dajte pred obradom. Stále sa budete stíhať presunúť na nejakú obľúbenú lokalitu a užiť si aj ten spomínaný "First Look", no zároveň počas druhého bloku fotenia už budete v totálnej pohode a môžete vychytať to najlepšie svetlo. A keďže je celé fotenie rozdelené na dve menšie časti, ani vám, ani vašim hosťom to nebude pripadať ako večnosť. :)

perfect day, svadba, slovensko, kedy fotit svadobne portrety, inspired by love_0019

Tak čo? Ako ste sa rozhodli? Máte nejaké doplňujúce plusy a mínusy pre niektorý z variantov? Ak áno, určite ich napíšte do komentárov pod článkom, budem rada.

Chcem len podotknúť, že sú to moje osobné názory, pozorovania a dojmy z približne siedmich rokov praxe a približne stovky nafotených svadieb. Vy a váš fotograf môžete mať, samozrejme, iný názor, takže sa ohľadne fotenia vždy radšej poraďte s ním.

Každopádne, sledujte Perfect Day aj naďalej, pretože čoskoro som späť s odpoveďou na otázku: "Kde fotiť svadobné portréty?"

perfect day, svadba, slovensko, kedy fotit svadobne portrety, inspired by love_0012

Želám vám všetkým úspešný štart nielen do nového dňa, ale aj do celého týždňa.

Starší článok Novší článok

 

Odporúčame