Perfect Day

Vitajte pri našej novej rubrike, kde vám budeme pravidelne prinášať tipy, kam sa vybrať na svadobnú cestu. Začneme s miestom, kde sa vám naskytne neopakovateľná atmosféra, vôňa vonných sviečok, chrámov, surfovania, drzých opíc a čarokrásna panoráma ryžových polí. A také je BALI.

Úprimne vám všetkým poviem, že Bali si ma získalo okamžite. Neviem vám povedať, prečo je to tak, ale snívala som o Bali už poriadne dlho a túto zimu som si sľúbila, že tam jednoducho musíme isť. A stalo sa...

Ale poďme pekne poporiadku. Tento výlet sme spojili aj s malou zástavkou v Kuala Lumpur. Následne sa presunuli na Bali a potom na Gili Island. Budem sa vám snažiť čo najstručnejšie zhrnúť svoje pocity zo všetkých miest, ktoré sme navštívili, no bude náročné napratať to do jedného článku. :D Tak teda, hor sa na to! 

Na začiatok vás len upozorním, že sme išli bez cestovky a cestovali sme na "pankáčov", čiže žiadne veľké rezorty, len spoznávanie krajiny na vlastnú päsť. 

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur je mesto hektické a po príchode z našej "usporiadanej" Európy som len čumela, ako sa to vôbec dá. :D Autá, ešte viac áut, mopedy, trúbenie... to je charakteristické pre toto mesto. Fascinujúce bolo zistenie, koľko národností si tu bez problémov spolu nažíva. Čo je pre našinca totálne sci-fi, je v Kuala Lumpur bežná realita - vedľa mešity stojí kostol a kúsok ďalej hinduistický chrám. Každý rešpektuje vieru toho druhého. Nádhera! Samozrejme, naša prvá cesta po ubytovaní viedla hneď k Petronas Twin Towers. Gigantické dvojčatá sa vám večer ukážu v plnej kráse. Pod nimi je obrovské (ak poviem obrovské, tak je to naozaj tak) nákupné centrum. Pre fashion maniačky naozaj RAJ. Ale! Výhľad z Petronas je už naozaj iná káva. Do výšky 452 m sa dostanete po niekoľkých prestupoch výťahom až vystúpite na 86-tom poschodí. Našťastie sme mali slnečno a mohli sme si Kuala Lumpur vychutnať ako na dlani. V Kuala sme sa dlho nezdržali, keďže sme sa po 2 dňoch ponáhľali na to naše očakávané Bali. Preskúmať mesto ako bežní turisti sme síce nestihli, ale videli a ochutnali sme všetko, čo mesto ponúka do vzdialenosti metrom alebo pešo. Bývali sme neďaleko Petronas, a to odporúčam aj vám, ak sa tam naozaj nechystáte stráviť viac času ako my. Ubytovanie za super dostupné ceny nájdete aj priamo pri nich, netreba zbytočne chodiť mimo mesto. 

Bali

A sme tu! Tuším sa mi chcelo aj plakať od šťastia, vlastne sa mi tisnú slzy do očí aj teraz pri písaní tohto článku, ako spomínam. :) Netuším, kde začať... Ale v prvom rade musím poďakovať Júlii, s ktorou som sa spojila pred cestou a ktorá má výborný blog Life is better in bikinis, kde som sa dozvedela všetko, čo je potrebné vedieť o Bali. Júlia tam žije, takže zdroj pomoci nemôže byť lepší. Bývali sme v časti Canggu. Ideálne miesto, ak chcete mať kontakt s nočným životom, oceánom a spoznávať kultúru domácich, no nemať pocit preplnenosti. Boli sme sa pozrieť aj v časti Seminyak a tam to bolo naozaj rušnejšie. Aj ja vás musím upozorniť, že Bali nie sú Maldivy, ani Bahamy. Pláže v tejto časti nie sú o azúrovej farbe ani o bielom piesku. Piesok je tmavý a pre tých, čo sa chcú učiť surfovať, je toto správne miesto. Ale ak svoj výlet začínate ako my, odporúčam práve Canggu. Bývali sme u Slovákov (ako inak :)). Peťka s manželom aj vám radi prenajmú izbu vo svojej vile. Ich blog na FB je Túlavé topánky. Ubytovať sa touto formou na Bali je úplne normálne, ak však nemáte nikoho, na koho by ste sa dokázali napojiť ako my, môžete využiť aj Airbnb, je to najlacnejšie a najjednoduchšie riešenie, ak vaša náročnosť nie je na úrovni Four Seasons Hotels. :)

Po presune do Ubudu sa vám zrazu naskytne pohľad na nekonečné množstvo chrámov a krásnu kultúru typickú pre Bali. Stačí, ak odbočíte z rušnej hlavnej ulice a okamžite sa ocitnete v oáze pokoja. Možností ubytovania je tu neuveriteľne veľa, už si len vybrať cenovú hladinu a môžete začat relaxovať a spoznávať kultúru. Na cesty okolo Ubudu odporúčam prenájom skútra, je to najlacnejšia a najlepšia forma ako cestovať, ale na cestách opatrne. Doprava na Bali je naozaj chaotická a veľmi rýchlo môžete prísť k úrazu, ak si nedáte pozor. Drzé, a zároveň vtipné Monkey forests, očarujúce rýžove polia či krásne vodopády, to je len zlomok toho, čo sme si stihli pozrieť. Večerné predstavenia tancov, nákup suvenírov na tradičnom Ubud markete, prechádzky v uličkách mimo hlavných ciest...to jednoducho musíte zažiť. Nájdete tam často najlepší Warung. Miesto, kde najskôr zaváhate - tu mám jesť? Ale! Znak dobrého Warungu je, že tam je veľa cudzincov a za 6 eur sa najete a napijete obaja tak, že nebudete chcieť, aby to skončilo. Mňam! Samozrejme, reštaurácie na hlavných uliciach varia tiež výborne, ale za ceny ako u nás - večera tam vás vyjde 15 eur a viac. Je len na vás, čo si vyberiete.

Gili Island

Ostrovy, kde sme si dopriali oddych na pláži s azúrovým oceánom, bielym pieskom, potápanie s korytnačkami, šnorchlovanie a úúúplnú pohodu. Tieto ostrovy určite neprehliadnite, keď budete zvažovať svadobnú cestu, dovolenku s rodinou alebo výlet s partiou. My sme začali na Gili Trawangan, je to najväčší ostrov z troch Gili Islands, ponúka nočný život a skvelé bary, ale aj aktívny oddych so všetkým hore spomenutým. Po pár dňoch sme sa presunuli na Gili Meno. Gili Meno je ostrov bez nočného života, užívate si tu ozajstnú romantiku v reštaurácii so západom slnka ako na dlani. Zámerne sme sa vyhýbali hlavnej pasáži ostrova a tá naša pláž bola totálne prázdna. V centre ostrova nájdete lekáreň, bankomat, potraviny a viac ubytovacích možností pri sebe. Našťastie nám už vôbec nepršalo (zvykne tam poobede spŕchnúť), takže kniha v ruke, kvalitné domáce jedlo, prázdna pláž a slnko boli oddych, po ktorom sme túžili a posledné dni v tejto krajine sme si ani lepšie vychutnať nemohli. 

Toto je len malá hŕstka toho, čo sme zažili, a verte, že by som o Bali dokázala rozprávať a rozprávať... Vrelo odporúčame každému a nemusí vás to ani v konečnom dôsledku až tak finančne zaťažiť. Ak by vás zaujímalo ešte niečo viac o našej ceste, alebo chcete poradiť, pokojne mi napíšte (tamara@perfectday.sk) a súkromne sa s vami podelím o cenné rady a na čo si dávať pozor. A nezabudnite si nižšie pozrieť aj naše video z dovolenky. 


Starší článok Novší článok

 

Odporúčame